Червоні крапки на горлі — поширена проблема. Вони можуть з'являтися в дорослих та дітей, і спостерігатися як самі собою, так і супроводжуватися іншими симптомами нездужання. Нерідко така симптоматика виникає і на фоні інфекційних захворювань. Але її можуть провокувати і неінфекційні чинники. Проте, в будь-якому випадку, якщо такий симптом призводить до порушень самопочуття, краще не займатися самодіагностикою та самолікуванням, а звертатися за консультацією до лікаря — досвідченого сімейного лікаря (терапевта) чи отоларинголога. Спробуємо дізнатися, чим можуть бути викликані червоні цятки в горлі.
Поява червоних точок на задній стінці горла може бути наслідком інфікування вірусом Коксакі. Особливо вразливі до цього вірусу діти, і він провокує у них виникнення герпетичної ангіни. При такій хворобі крапки з часом трансформуються в бульбашки, схожі на висипання при вітрянці. Вони також наповнені рідиною та можуть зливатися між собою. Згодом бульбашки в роті лопаються.
Також крововиливи у слизовій оболонці можуть провокувати й інші інфекційні агенти, у тому числі:
Іноді горло в дрібних червоних точках спостерігається у людей внаслідок механічного, термічного чи хімічного ушкодження слизових оболонок. Така неприємність може провокуватися ушкодженням слизових тканин ротової порожнини через вживання занадто гарячих напоїв, випадкового проковтування хімічних речовин (такий стан є негайним приводом для візиту до лікаря або навіть виклику швидкої допомоги), особливо гучного крику тощо.
Червоні крапки на гландах та на піднебінні можуть бути симптомом скарлатини. Таке захворювання частіше виникає в дітей, ніж у дорослих, та розвивається внаслідок інфікування бактерією — гемолітичним стрептококом групи А. Мигдалина при цьому стає збільшеною (відбувається збільшення обох піднебінних мигдаликів).
Таким чином, усі захворювання, що можуть виявлятися червоними крапками в горлі, можна умовно розділити на 2 великі групи — інфекційні та неінфекційні. Зазвичай, якщо йдеться про інфекційну хворобу, вона доповнюється й іншими симптомами, зокрема:
Застуда може також призводити до виникнення нежитю та кашлю. Скарлатина зазвичай проявляється значною інтоксикацією — підвищенням температури до високих цифр, головним болем, ломотою в м'язах. Але можливі винятки, іноді хвороба проявляється маловираженими ознаками. Також для скарлатини типове запалення лімфовузлів на шиї, поява специфічних змін язика — він стає малиновим та покривається гіпертрофованими сосочками. Нерідко на фоні з'являється специфічний дрібноточковий висип.
Якщо червоні плями покриваються білим нальотом сирного типу, швидше за все йдеться про грибкову інфекцію. З такою проблемою часто стикаються батьки дітей раннього віку, адже у немовлят імунітет ще лише вчиться працювати. Якщо грибкові інфекції виникають в старших дітей або дорослих, це зазвичай відбувається на тлі значного зниження опірності організму (імуносупресії).
Виявивши червоні плями в горлі на піднебінні, варто одразу звернутися за допомогою до лікаря. Він проведе огляд пацієнта та збере анамнез, після чого може відразу поставити діагноз або призначити додаткові дослідження, наприклад:
За необхідності може проводитись загальний аналіз крові та інші обстеження.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
На основі поставленого діагнозу лікар підбирає лікування. Якщо висип виник на фоні звичайного ГРВІ або внаслідок інфікування вірусом Коксакі терапія має неспецифічний характер. Хворому призначають:
У разі, якщо хвороба викликана гемолітичним стрептококом, лікарі можуть призначити прийом антибіотиків. Такі засоби допомагають знизити ризик ускладнень, спричинених цим збудником. Адже гемолітичний стрептокок за відсутності адекватної терапії може спровокувати виникнення кардитів, артритів, а також нефритів автоімунного генезу.
Що стосується герпетичної ангіни (при інфікуванні вірусом Коксакі), такий стан не вимагає ніякого специфічного лікування. Він проходить сам собою за умови підтримуючої терапії.
А грибкові інфекції є приводом до призначення спеціальних протигрибкових ліків — антимікотиків. Вони можуть бути як місцевими, так і системними. Та підбирає такі препарати лише лікар.
У разі інфекційної природи захворювання на допомогу може прийти Імупрет®. Це комплексні ліки від Біонорика СЕ, які створені на основі 7 лікарських рослин. Склад препарату підібрано таким чином, щоб допомогти організму з першого дня хвороби протистояти респіраторній інфекції. Вже на ранній стадії захворювання Імупрет® допомагає:
Імупрет® можна використовувати на будь-якій стадії захворювання. Завдяки хорошій переносимості та рослинному складу його можна використовувати навіть у дитячому віці. Краплі можна приймати дітям від 2 років, а таблетки — дитині від 6 років.
Профілактика захворювань, що викликають появу червоних крапок у горлі, має неспецифічний характер. Рекомендовано:
Якщо йдеться про скарлатину, важливим аспектом профілактики такого захворювання є своєчасне виявлення хворих та носіїв інфекції, а також їхня ізоляція та здійснення карантинних заходів у дитячих освітніх та медичних закладах.
Червоні плями у горлі — це вже достатній привід для того, щоби проконсультуватися з лікарем. Але візит до лікаря точно не варто відкладати на потім, якщо хворого непокоїть:
Також консультація лікаря обов'язково потрібна, якщо йдеться про дітей, особливо раннього віку. У таких пацієнтів негативна симптоматика може прогресувати дуже швидко.
1Tim Kenealy. Sore throat. BMJ Clin Evid. 2014; 2014: 1509.
2Carlin B. Corsino; Rimsha Ali; Derek R. Linklater. Herpangina. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
3Salvatore Pardo; Thomas B. Perera. Scarlet Fever. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.