Ліки від фарингіту

Першіння, почуття сухості в горлі, дискомфорт і біль при ковтанні знайомі багатьом. Це симптоми фарингіту — гострого чи хронічного запалення горла. Хвороба поширена, зустрічається в будь-якому віці. Спричинена різними збудниками, може сама бути симптомом іншої патології, тому ліки для лікування фарингіту не варто вибирати навмання.

Опис хвороби

Горло — відділ верхніх дихальних шляхів у людини. Вистелене епітеліальними клітинами, які є мішенями для збудників ГРВІ. Слизова оболонка горла безпосередньо контактує з повітрям, що вдихається, їжею. І з респіраторними інфекціями.

Запалення слизової оболонки горла — фарингіт — у дорослих та дітей найчастіше викликається вірусами, набагато рідше — бактеріями та грибками. Причому бактеріальна флора приходить після ГРВІ: віруси послаблюють імунний захист слизової оболонки, і вона стає вразливою перед бактеріями та грибками.

Крім інфекцій, фарингіт може бути спричинений термічним впливом (гарячі напої, їжа), твердими харчовими грудочками, потраплянням стороннього тіла в горло, сигаретним димом. Усі ці фактори так чи інакше травмують слизову та послаблюють її імунний захист. Отже, підвищують ризик приєднання інфекції.

Гострий фарингіт проявляється симптомами катарального запалення в горлі:

 • першіння, садіння;
 • біль у спокої та при ковтанні;
 • у низки хворих збільшуються верхні шийні лімфовузли;
 • біль при ковтанні може віддавати у вуха через набряк, який перекриває внутрішній слуховий прохід;
 • відчуття сухості.

Протікає, як правило, фарингіт без кашлю. Через першіння та накопичення слизу хворі намагаються прочистити горло своєрідними відкашлюванням, але кашель для цієї патології мало характерний.

При хронічному фарингіті слизова оболонка горла стоншується, погіршується її кровопостачання та ще більше просідає місцевий імунний захист. Людей турбують:

 • сухість у горлі та першіння;
 • біль у горлі (особливо під час ковтання);
 • почуття грудки в горлі;
 • сухе покашлювання, легкий кашель, що докучає.

Знаючи, що виникає запалення, ми традиційно лікуємо фарингіт антибіотиками, проте препарати цієї групи потрібні невеликій кількості хворих.

Зважений клінічний підхід має на увазі два методи лікування:

 1. Місцеве, щоб зняти запалення, пом’якшити та зволожити слизову.
 2. Загальне, системне. Тут використовуються загальнозміцнюючі методи, за необхідності — антибіотики.

Для місцевого та загального лікування фарингіту ліки потрібно підбирати акуратно. У разі подразнюючої дії засобів на горло, або алергічних явищ, симптоми патології посиляться та ефекту не буде.

Коли потрібні антибіотики

Є дані, що навіть у західних країнах, зокрема — у Бельгії, лікарі у 36 % випадків вдавалися до призначення антибіотиків під час фарингіту та ГРВІ. Така практика не виправдовує себе, оскільки до 85% випадків запалення горла спричинені вірусами.

У нашій країні з вільним доступом до антибактеріальних препаратів люди з нежитю та першінням у горлі можуть самостійно купувати ці ліки, та застосовувати їх на свій розсуд. Як наслідок, організм людини перевантажується хімічними речовинами, виникає небезпека ураження печінки та нирок. Одночасно виникає ризик формування стійкості бактерій до антибіотиків.

Згідно з клінічними рекомендаціями, лікування фарингіту антибіотиками з перших днів показано тільки в одному випадку: коли хвороба спричинена стрептококами. А це приблизно 5–15 % випадків захворювання. Підтвердити стрептококову інфекцію можна спеціальними тестами, лабораторними дослідженнями.

Симптомами бактеріального запалення горла є:

 • гарячка вище 38 градусів;
 • біль при ковтанні;
 • погіршення загального стану — слабкість, млявість, розбитість;
 • помітне збільшення шийних лімфовузлів, їхня болючість під час дотику.

На окрему увагу заслуговують пацієнти з фарингітом, у яких відзначається прогресування хвороби. Навіть спочатку вірусне запалення може перерости в бактеріальну інфекцію, оскільки віруси послаблюють місцевий захист слизової оболонки горла та імунну систему організму загалом.

Тоді на тлі вірусного фарингіту (першіння, біль у горлі) з’являється температура та погіршується загальний стан хворого. Кашель, як правило, посилюється, стає вологим.

У таких ситуаціях призначається місцеве лікування горла препаратами антибіотиків із системним їхнім застосуванням у вигляді таблеток або уколів.

Іноді лікарі рекомендують приймати антибіотики для профілактики бактеріальних ускладнень ГРВІ. Однак такі ліки під час фарингіту потрібні далеко не всім хворим. Більше уваги варто приділяти боротьбі з вірусною імуносупресією (пригніченням імунітету вірусами).

Противірусні препарати

Найчастіше збудниками вірусного фарингіту є риновіруси та коронавіруси. І доступних ліків із доведеною ефективністю щодо цих мікроорганізмів немає.

Проте бувають ситуації, коли противірусні під час фарингіту все ж таки потрібно призначати. Це відносно рідкісні герпетичні інфекції горла. Виявляються вони лихоманкою, болем у горлі та висипаннями на слизовій оболонці горла, язика, ротової порожнини.

Противірусні препарати специфічні, мають широкий список протипоказань та побічних явищ. Застосовувати їх без консультації лікаря може бути небезпечним. Тим більше, що за вірусною інфекцією може ховатися бактеріальна або грибкова.

Найчастіше під лікуванням фарингіту противірусними препаратами мають на увазі застосування місцеводіючих засобів. Вважається, що вони мають антисептичні властивості, завдяки чому знімають симптоми хвороби та прискорюють одужання, але на практиці вони не в змозі дістати вірус, що розташовується всередині клітин.

Протигрибкові препарати

Грибки рідко стають первинною причиною фарингіту. Як правило, це кандиди, і вони найчастіше з’являються в пацієнтів з ослабленим імунітетом. У зв’язку з цим протигрибкові ліки під час фарингіту в людей із нормальною імунною системою практично не призначаються.

Але віруси, як відомо, послаблюють захист організму. Це створює грибкам сприятливі умови для розмноження: на слизовій оболонці горла та рота з’являється білий пухкий наліт, виникає печіння.

Також грибкова інфекція може спричинити запалення горла на тлі необдуманого застосування антибіотиків. Коли протибактеріальні препарати знищують власну флору організму, на місце бактерій приходять грибки та розмножуються в верхніх дихальних шляхах. Тоді лікування фарингіту протигрибковими препаратами стає необхідним.

Таблетки, пастилки та спреї

У більшості випадків фарингіту можна обійтися місцевим лікуванням: використанням спреїв, пастилок та пігулок для розсмоктування.

Спреї під час фарингіту користуються популярністю: їх легко застосовувати, швидкий ефект внаслідок знеболювального компонента в складі таких засобів. Препарати практично не всмоктуються, мають низьку токсичність, діюча речовина може бути згубною для інфекції, спричиненої бактеріями.

Недоліки спреїв:

 • засіб швидко змивається слиною;
 • не можуть впливати на віруси, що знаходяться всередині клітин;
 • пригнічують корисну мікрофлору, що сприятиме формуванню нормального місцевого імунітету;
 • їх важко застосовувати маленьким дітям, адже потрібно широко відкрити рота;
 • поверхня горла буває вкрита слизом та нальотом, які не дають розчину контактувати із запаленою поверхнею.

Льодяники або пастилки від фарингіту поширені не менше, ніж спреї. До складу цих засобів, як правило, входить антисептик, протизапальний та знеболюючий компонент, а добавки надають їм приємного смаку. Недоліки цих засобів аналогічні спреям. Те саме стосується й таблеток для розсмоктування.

Загальна проблема більшості засобів для місцевого лікування фарингіту — вони діють виключно на слизову оболонку та збудників. При цьому відновлення та збереження імунітету залишається поза увагою.

Хоча доведено: якщо додати до лікування фарингіту відновлення захисних сил організму та слизових оболонок, одужання настає швидше, ніж при використанні одних лише традиційних засобів (антисептиків, протизапальних, знеболювальних).

З такою метою можна використовувати Імупрет® — фітопрепарат на основі 7 лікарських рослин. Виготовляється він компанією Bionorica SE в Німеччині за технологією фітонірингу зі строгим контролем якості від етапу вибору насіння рослин до створення готової лікарської форми.

Імупрет® не стимулює імунітет, а надає імуномодулюючу дію внаслідок підвищення ефективності вроджених імунних реакцій: нормалізує вміст захисного IgA у секреті верхніх дихальних шляхів, знімає надмірне запалення, покращує здатність імунних клітин до фагоцитозу — перетравлення.

Для дітей віком від 1 року випускаються краплі для перорального прийому. Дорослим — таблетки під час фарингіту як для лікування, так і для профілактики бактеріальних, грибкових ускладнень. Застосовувати Імупрет® можна з профілактичною метою 3 рази на день. Якщо хвороба все ж таки розвинулася, то в гострому періоді фарингіту Імупрет® приймають 5–6 разів на день. Додавання фітонірингового імуномодулятора до схеми лікування респіраторних інфекцій допомагає швидше одужувати дітям і дорослим.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1. De Melker R. «Prescribing patterns for respiratory tract infections: Dutch data from international perspective». In: Program and abstracts of the 3rd International Meeting on Upper Respiratory Tract Infections. Crete, 1997, S1.

2. Haddad, James D et al. «Empiric Treatment for Acute Pharyngitis.» American family physician vol. 100,11 (2019): 713–714.

3. «Імупрет® — сила рослинних компонентів для захисту імунітету», Дитячий лікар, № 3–4 (60–61), 2018.

4. Інструкція із застосування Імупрет®.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я