Що потрібно знати про фарингіт

Відчуття першіння в горлі, набряк, біль при ковтанні та навіть вдиханні часто пов’язують із початковими проявами застуди. Але не все так однозначно, адже таким чином проявляється фарингіт.

Що таке фарингіт?

Фарингіт — це запальне захворювання, яке пов'язане з м’якими тканинами горла, зокрема лімфоїдною тканиною. Він вражає як дорослих, так і дітей, а при неправильному лікуванні можете переходити в хронічну форму. Симптоми захворювання значно погіршують якість життя, адже першіння в горлі та постійний дискомфорт іноді навіть не дають людині заснути.

Фарингіт переважно спричинений інфекційними збудниками (вірусами та бактеріями), але може бути й посттравматичним, або розвиватися через вплив зовнішніх факторів (наприклад, кислоти, лугів, випаровування). Звичайно, ніхто не застрахований від приєднання вторинної інфекції, тому лікуванням фарингіту та інших захворювань носоглотки має займатися досвідчений професіонал.

Особливістю фарингіту є не тільки грудка в горлі (саме так пацієнти часто описують свій стан). Багато хто згадує закладеність і навіть біль у вухах. Такі симптоми легко пояснити завдяки знанням про патогенез. Запалення лімфоїдної тканини завжди призводить до її збільшення в обсязі, а коли торкаються тубофарингеальні валики (вони розташовані відразу за піднебінними дужками), то неприємні відчуття можуть іррадіювати у вуха.

Така хвороба горла, як фарингіт, може стати першим проявом інших інфекційних станів, наприклад, кору, скарлатини або навіть краснухи. Окремо варто згадати так званий «постназальний синдром», коли симптоми фарингіту виникають через постійне стікання великої кількості слизу по задній стінці горла.

Причини виникнення фарингіту

Причини фарингіту — це не тільки інфекційні агенти, але й безліч подразнюючих факторів. Але про все по черзі!

  • Інфекційний фарингіт розвивається через вплив бактерій та вірусів, рідше зустрічається грибковий фарингіт.
  • Посттравматичний виникає внаслідок пошкодження, у тому числі після тонзилектомії.
  • Алергени, особливо пилок рослин, також можуть спричиняти подразнення верхніх дихальних шляхів.

Розвитку хронічного фарингіту можуть сприяти як неправильно обране лікування, так і безліч інших чинників, зокрема пов’язані зі способом життя. До них належить:

  • тривала дія гарячого повітря, пилу, хімічних речовин;
  • куріння (у тому числі кальян, вейп та ін.);
  • порушення гормонального балансу (гіпо- та гіпертиреоз, менопауза, період статевого дозрівання);
  • затруднене носове дихання, безконтрольне використання крапель носа.

Також анатомічні особливості будови носових ходів можуть стати причиною виникнення фарингіту. І не варто забувати про зміни мікрофлори кишечника, адже він теж грає свою роль у розвитку такого захворювання.

Як виявляється фарингіт?

Ознаки фарингіту знайомі всім: це біль чи дискомфорт під час ковтання, першіння в горлі, постійної сухості. Загальні прояви, особливо підвищення температури, слабкість, запаморочення або біль голови відсутні. Одна з найпоширеніших скарг — відчуття «грудки в горлі», яку хочеться постійно проковтнути.

Хронічний фарингіт рідко супроводжується значним погіршенням загального стану, але водночас може асоціюватися з частими застудними захворюваннями, бронхітом або трахеїтом. Це можна пояснити тим, що слизова оболонка горла має постійне подразнення і тому сприйнятливіша до інфекційних агентів. Фарингіт значно погіршує якість життя: постійний дискомфорт у горлі може заважати спати, а слиз, що стікає по задній стінці горла, порушує дихання. Саме з цим найчастіше і звертаються за медичною допомогою.

При розвитку атрофічного фарингіту клінічна ситуація трохи інша. Тривалий млявий запальний процес нерідко призводить до стоншення слизової оболонки горла, при якому клітини більше не можуть виконувати свою функцію, і під дією подразників заміщуються епітеліальними тканинами. При цій патології пацієнти скаржаться на сухий рефлекторний кашель, неприємний запах із рота, який не проходить після чищення зубів або полоскання. Функція клітин порушується настільки, що слиз стає ще в’язкішим, може осідати на стінках горла та ще більше подразнювати його, провокуючи появу ранок або ерозій. 3

Фарингіт на язиці, мигдаликах, яснах ніяк не проявляє, оскільки патологічний процес зачіпає переважно стінку горла. При значному поширенні патологічного процесу потрібно негайно звернутися за кваліфікованою допомогою.

Яким буває фарингіт?

Клінічна картина залежить як від форми захворювання чи провокують його агентів, так і від тяжкості протікання захворювання. Відповідно, на підставі цих даних визначається тактика подальшого лікування.

За типом протікання захворювання виділяють:

  • Гострий фарингіт, який розвивається швидко і найчастіше є самостійним захворюванням.
  • Хронічний фарингіт — може розвинутися через неправильно обрану тактику лікування або на тлі вже наявних запальних захворювань дихальних шляхів.

Також важливо виявити етіологічний чинник (причину), який спровокував появу запального процесу. Якщо фарингіт бактеріальний, то доцільним є призначення антибіотиків, при вірусному потрібно звернути увагу на симптоматичну терапію, а при алергічному, перш за все, мінімізувати вплив алергену.

Існує фарингіт, спричинений специфічними патогенами, наприклад, вірусом Епштейна-Барра, гонококом, при єрсиніозі та ін. У таких випадках пацієнту потрібне специфічне лікування від верифікованого збудника. Саме тому важлива правильна і своєчасна діагностика фарингіту, особливо при млявому, складному або атиповому розвитку.

Принципи діагностики та лікування

Діагноз «фарингіт» ставиться на основі клінічної картини, лікарського огляду (до нього може входити УЗД лімфатичних вузлів) та даних лабораторних аналізів. І тут основне значення має посів мазка, який беруть із задньої стінки горла. Саме він допоможе визначити збудника (грибок, бактерії), та підкаже подальший план терапії.

У складі комплексної терапії може застосовуватись Імупрет®. Це стандартизований фітопрепарат, який значно підвищує ефективність імунних реакцій, що спрямовані на знищення збудників захворювань та має виражену протизапальну та противірусну дію. Він вигідно відрізняється від інших лікарських препаратів, що виготовлені на основі рослинної сировини, оскільки створений відповідно до технології фітонірингу. Це означає, що компоненти (корінь алтею, ромашка, квітки хвоща та інших.) вирощені в умовах, які забезпечують максимальну концентрацію активних компонентів. У кожній таблетці міститься однакова та постійна (стандартизована) кількість ключових біологічно активних речовин, що важливо для визначення кратності та тривалості застосування засобу.

Дуже важливо звернутися до досвідченого фахівця для вибору тактики лікування, адже для отримання бажаного результату потрібно враховувати величезну кількість факторів та нюансів. А в разі самолікування це просто неможливо.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1. Пальчун В.Т., Лучихин Л.А., Крюков А.И. Воспалительные заболевания глотки. М. ГЭОТАР–Медиа. 2007; 288 с.

2. Лопатин А.С. Лечение острого и хронического фарингита. РМЖ. 2001; 9: 16–17.

3. Графская Н.А., Портенко Г.М., Стрелец Е.В. Лечение и вторичная профилактика хронических фарингитов с учетом микробиоценоза глотки. Материалы XVI съезда оториноларингологов РФ. Сочи. 2001; 356–358.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я