header banner articles

Як зміцнити імунітет восени?

З настанням холодів поширеність інфекційних захворювань значно зростає. Це пояснюється відразу декількома факторами, у тому числі тим, що багато людей в цей час більше часу перебувають у приміщенні та в тісному контакті один з одним, що призводить до швидкого розповсюдження вірусів та бактерій. Крім того, у холодну та вологу погоду носові ходи нерідко пересихають, що робить їх більш уразливими до інфекцій. І щоб протистояти хворобам, потрібно вжити заходів щодо підвищення опірності організму.

Причини зниження імунітету восени

Основна причина того, що восени падає імунітет, криється відразу в кількох факторах:

  • температурних перепадах та зниженні середньодобової температури;
  • частих холодних вітрах та дощів;
  • зниження кількості сонячних днів, при цьому навіть якщо сонце є, його промені падають на землю під кутом, внаслідок чого скорочується вироблення вітаміну D у шкірі (а дефіцит цього нутрієнта може провокувати зниження опірності організму);
  • включення центрального опалення — в умовах пересушеного повітря слизові оболонки стають ослабленими — сприйнятливішими до інфекцій;
  • зниження частоти провітрювань — у приміщеннях, що погано провітрюються, створюється найсприятливіше середовище для інкубації бактерій.

Крім того, у холодну пору року багато людей відмовляються від піших прогулянок та більше пересуваються громадським транспортом. У людних місцях інфекції легко передаються від людини до людини. А вищий рівень відносної вологості на вулиці також може впливати на стабільність переносимих повітрям частинок, що передають хвороботворні мікроорганізми від людини до людини. Наприклад, грип легше поширюється у прохолодну і вологу пору року, та початок зростання захворюваності на нього припадає саме на осінь.

Методи зміцнення імунітету восени

Закономірно, що багато людей цікавляться тим, як підвищити імунітет, щоб уникнути виникнення захворювань. Та вчені рекомендують вживати для цього цілий комплекс заходів:

  • Приділяти час фізичній активності. Було доведено, що відсутність фізичної активності та наслідки гіподинамії (накопичення жирової тканини, м'язова дисфункція) негативно впливають як на вроджений, так і адаптивний імунітет. Крім того, підтвердилося, що інтенсивна фізична активність здатна покращувати імунну функцію. Зокрема, заняття фізичною активністю 3-5 разів на тиждень у середньому по 30 хвилин призводять до підвищення рівня імунних клітин, здатних протистояти інфекціям, у тому числі клітин-кілерів1. Відмінним вибором будуть аеробні навантаження помірної інтенсивності2.
  • Правильно та збалансовано харчуватися. Адекватне та правильне харчування дає не лише життєву енергію. Воно також сприяє зміцненню імунних функцій та навіть продовженню життя. Імунітет організму для активного протистояння інфекціям вимагає значної кількості енергії та достатнього надходження різних поживних речовин. Зокрема, важливу роль відіграє достатній рівень вітамінів С, D та А, заліза та цинку. І деякі дані навіть показують, що додаткове споживання певних мікроелементів (у кількості, що не перевищує актуальної рекомендованої дози) допомагають підняти імунітет та знизити опірність інфекціям1.
  • Добре висипатися та уникати роботи вночі. Якісний нічний відпочинок допомагає гарному самопочуттю, покращує концентрацію та настрій. Також доведено, що погана якість сну та позмінна робота можуть знижувати активність імунної системи та підвищувати сприйнятливість до інфекцій. Вчені радять лягати спати приблизно в той самий час, щоб виробити звичку3.

Найкращий спосіб отримання мікроелементів, необхідних для покращення функцій імунної системи — це дієта, що включає вживання свіжих овочів та фруктів. Наприклад, у складі ягід бузини є антиоксиданти, які допомагають зменшити запалення, а печериці багаті на селен та вітаміни групи В. Цинк можна отримати з пісного м'яса, нуту, йогурту і квасолі, а залізо — з яловичини, нежирної птиці та молюсків. Відмінним джерелом фолієвої кислоти є квасоля, горох та зелені листові овочі. Вітамін Е можна отримати з горіхів та насіння, вітамін С — з цитрусових та болгарського перцю, а вітамін А — з моркви та печінки6.

Важливою умовою збереження здоров'я восени є своєчасна специфічна профілактика хвороб, а саме вакцинація від грипу. Щеплення від такого захворювання роблять у вересні чи жовтні, і більшості людей достатньо лише однієї вакцини. Вакцинація особливо рекомендована вагітним жінкам, людям похилого віку, дітям та особам з імуносупресією4.

Звичайно ж, щоб підвищити опірність організму та знизити ризик інфекцій, дуже важливо дотримуватись банальних правил — частіше мити руки, використовувати антисептики, обмежувати час перебування серед людей під час епідеміологічно несприятливої ситуації. На допомогу прийде регулярне провітрювання, вологе прибирання та використання зволожувача повітря в опалюваних приміщеннях.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Препарати для підвищення імунітету

На жаль, на сьогоднішній день не існує імуностимуляторів, які гарантовано допомогли б підвищити імунітет та знизити ризики сезонних захворювань. Використання штучних препаратів такого типу може бути навіть небезпечним для здоров'я та викликати тяжкі довгострокові наслідки, у тому числі аномалії та пошкодження клітин, вивільнення цитокінів (цитокіновий шторм), розвиток аутоімунних захворювань тощо5. Тому лікарі не радять експериментувати зі здоров'ям.

Безпечна підтримка імунітету восени можлива за допомогою природних речовин, наприклад, екстрактів лікарських рослин, поліфенолів та ін.1.

Дуже важливу роль підвищенні опірності організму грає своєчасна реакція в розвитку захворювань. Зокрема, вже при перших симптомах застуди (болі в горлі, нежитю, ломоті, підвищенні температури тощо) можна використовувати препарат Імупрет від Біонорика SE. Це засіб на рослинній основі, який містить екстракти цілих 7 лікарських рослин, що працюють у синергії один з одним. Імупрет діє вже з першого дня хвороби та надає комплексний вплив:

  • допомагає організму захиститися від патогенів — сприяє прискореному знищенню збудників інфекції;
  • допомагає уникнути поширення запального процесу — знижує ризик виникнення хвороб нижніх дихальних шляхів та інших ускладнень;
  • стимулює місцевий імунітет, підвищуючи внутрішні захисні сили організму, завдяки чому він ефективніше бореться з інфекцією.

Імупрет може використовуватися як при гострій, так і при хронічній інфекції. При хронічних захворюваннях він допомагає швидше досягти ремісії, та навіть знижує ризик повторних загострень. Засіб створений за унікальною технологією фітонірингу, що поєднує в собі досягнення фітотерапії та сучасні напрацювання інжинірингу.

Ліки випускаються у двох лікарських формах. Таблетки Імупрет можуть використовуватися для дітей віком від 6 років, а краплі — для малюків від 2 років. Усі форми препарату підходять підліткам та дорослим (кожен може підібрати оптимальний для себе варіант).

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Tianyi Shao, Henu Kumar Verma, Babita Pande etc. Physical Activity and Nutritional Influence on Immune Function: An Important Strategy to Improve Immunity and Health Status. Front Physiol. 2021; 12: 751374.
2Glen Davison, Corinna Kehaya, and Arwel Wyn Jones. Nutritional and Physical Activity Interventions to Improve Immunity. Am J Lifestyle Med. 2016 May-Jun; 10(3): 152–169.
3Regina Ford. A multifactorial approach to improving immunity. Br J Gen Pract. 2021 Dec; 71(713): 558–559.
4Saieda M. Kalarikkal; Gayatri B. Jaishankar. Influenza Vaccine. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
5Rafael Ponce. Adverse consequences of immunostimulation. J Immunotoxicol. 2008 Jan;5(1):33-41.
6Saikat Mitra, Shyamjit Paul, Sumon Roy etc. Exploring the Immune-Boosting Functions of Vitamins and Minerals as Nutritional Food Bioactive Compounds: A Comprehensive Review. Molecules. 2022 Jan; 27(2): 555

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я