Організм людини здатний протистояти різним бактеріям, вірусам, паразитам та іншим збудникам завдяки імунній системі. Вона представляє цілу мережу, що складається з органів, клітин та тканин, які знищують сторонніх агентів, що потрапили ззовні. Коли захисні сили виснажуються, організм слабшає, а особливо вразливим він стає в зимовий сезон. Саме в цей період інфекціям простіше проникнути, тому важливо допомогти імунітету стати міцнішим.
Головним фактором, що негативно впливає на імунну систему, є зимовий холод. Він насамперед знижує місцевий імунітет у носовій порожнині. Вдихаючи холодне повітря, температура в носі опускається приблизно на 5 ℃, що призводить до загибелі великої кількості захисних клітин. При цьому частина збудників з повітря потрапляє практично без перешкод у ротоглотку та починає вторгнення.
Загальне переохолодження лише посилить ситуацію, тому важливо одягатися за погодою та вміти підтримати імунітет взимку.
Також існує безліч інших факторів, які послаблюють імунну систему:
Сукупність всіх перелічених чинників потроху вбиває імунні клітини. Щоб вони працювали чітко, як годинниковий механізм, необхідно займатися їхнім зміцненням, не чекаючи сезону респіраторних інфекцій.
Взимку раціон людини змінюється, а більшість сезонних овочів та фруктів недоступні. Але в магазинах у цей час багато цитрусових і ківі (багаті на вітамін С), гранатів і яблук (джерела легкозасвоюваного заліза), гарбуза (цинк і селен) і т.д.
Щоб зміцнити імунітет перед зимою, мало свіжих овочів та фруктів. Потрібно також регулярно вживати:
Важливо вживати їжу регулярно та уникати голодувань. Їжа має бути різноманітною, щоб наповнювати організм життєво важливими мікроелементами.
Один із найефективніших способів зміцнення імунної системи — спортивні заняття. Вони не повинні бути надто інтенсивними, щоб не вимотувати організм. Корисними вважаються помірні щоденні навантаження. Ідеальна тривалість тренування — 45-60 хвилин.
Під час фізичної активності відбувається життєво важливий процес:
У результаті усувається запальний процес та запобігається розвиток інфекції. Для досягнення такого ефекту важливою є регулярність фізичних навантажень. Можна займатися плаванням, атлетикою, шведською ходьбою, бігом, вело пробіжками, на тренажерах, але після вправ важливо якісно відпочивати. Організм повинен отримати свою порцію енергії, але при цьому не втомитись.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Більшість відновлювальних процесів у людському організмі відбувається під час сну, коли органи та системи не піддаються навантаженню. Саме тому дуже важливо дотримуватися режиму засинань та пробуджень.
Дослідниками було визначено, що з 23:00 до 1:00 відбувається більшість процесів обміну та відновлення клітин. Щоб дати організму можливість повністю оновитися, потрібно засинати не пізніше 22:00.
Тривалість сну дорослої людини – 7-8 годин. Дитина шкільного віку має спати від 9 до 12 години на добу.
Щоб сон був спокійним, а імунітет міцним, потрібно:
Якщо ви захворіли та хочеться спати, не відмовляйте собі в такому задоволенні. Засинайте та швидше одужаєте.
Куріння, надмірне вживання спиртного та інші шкідливі звички просто знищують імунну систему.
Неконтрольоване розпивання алкогольних напоїв призводить до пошкодження слизової оболонки шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Зміни відбуваються також у Т-клітинах та шлунково-кишкових нейтрофілах. Кишковий бар'єр порушується і патогени проникають у кровообіг, провокуючи появу вогнищ запалення.
Куріння не менш негативно відбивається на імунній системі. Французькі дослідження показали, що після відмови від шкідливої звички, організм ще довго страждатиме від наслідків. Тютюнові сполуки пошкоджують клітини — цитокіни, які відповідають за взаємодію клітин між собою та органів. Негативний вплив на реакцію цитокінів призводить до різного роду запалень. Через порушення балансу підвищується ризик розвитку імунних та аутоімунних захворювань.
Тому так важливо берегти своє здоров'я, адже будь-яка шкідлива звичка має серйозні наслідки.
Психологічне благополуччя нервової системи безпосередньо впливає на стійкість імунітету.
Постійне перебування у стресовій ситуації посилює вироблення кортизолу — гормону стресу. Його підвищення запускає механізм пригнічення активних імунних клітин, через що організм не здатний боротися із патогенною флорою.
Стрес може стати причиною ослаблення імунітету завдяки таким факторам:
Турбота про психологічну гігієну включає відпочинок фізичний та моральний. Ефективно виключити тригери або звести їх до мінімуму (токсичні відносини, спогади, спілкування або ситуації в колективі) та зберігати спокій.
Фармацевтична компанія Біонорика створила ефективний препарат Імупрет® для підтримки імунної системи. Він виготовлений на основі 7 екстрактів рослин, які забезпечують комплексний вплив не тільки для підвищення імунітету взимку, а й для:
Рослинний імуномодулятор м'яко впливає на імунну систему, не втручаючись в її роботу. Щоб поступово підняти імунітет, він активує власні захисні сили організму. Завдяки безпечному складу застосовувати засіб можна і дорослим, і дітям віком від 1 року. Важливо лише дотримуватись вікового дозування, яке докладно описано в інструкції до препарату.
Для високої ефективності рекомендується вживати Імупрет® курсами не більше двох тижнів у осінньо-зимовий період, коли циркуляція вірусних інфекцій посилюється, та навесні, коли імунітет виснажений нестачею вітамінів та сонячного світла.
Препарат випускається у двох формах:
Краплі зручно давати дітям, додаючи їх у воду, сік чи чай. Таблетована форма більше підійде дорослим.
Прийом Імупрет® під час хвороби допомагає не тільки швидше одужати, а й запобігти розвитку ускладнень та рецидивів простудних захворювань.
1“Нові можливості медикаментозного впливу на легкий перебіг COVID-19”, Тематичний номер «Педіатрія» № 2 (58) 2021 р
2“Гострі запальні захворювання лімфоглоткового кільця у практиці лікаря-педіатра” Тематичний номер «Педіатрія» № 5 (66) 2022 р.
3“Стратегія відкладеної антибіотикотерапії: міф чи можливість?” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
4“Можливості фітотерапії з доведеною ефективністю в стратегії відкладеного призначення антибіотиків при гострих респіраторних інфекціях” Тематичний номер «Педіатрія» № 4 (70) 2023 р.
5Товт-Коршинська, М. І. (2007). Зміни в показниках імунітету та захворюваність гострими респіраторними інфекціями у курців тютюну.
6Хаустова, О. О. (2012). Психосоматичний підхід до менеджменту хронічних захворювань: взаємовплив стресу та імунітету. Ліки України, (7), 24-27.
7Бородій, В. ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ЯК ФУНДАМЕНТАЛЬНИЙ ФАКТОР ПІДТРИМКИ ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ.
8Гелета ДД, Р. Д. (2024). Вплив сну на здоров'я людини.
9Ізуткін, Д., Кляпець, О., Крамар, В., Лапаєнко, С., Омельченко, С., & Степанов, А. зміцнення імунітету;–дотримання правил санітарії та гігієни;–достатню рухову активність;–відсутність шкідливих звичок;–екологічну грамотність.
10Рядних, О. К., Жегунова, Г. П., & Рядных, Е. К. (2020). Захисні здатності організму людини, методи підтримки.
11Титаренко, А. В., & Гришина, Е. О. (2011). Вплив вітамінів та мінералів на організм людини.
12Самойленко, А. А. (2018). Психолого-педагогічні основи профілактики шкідливих звичок та соціально-небезпечних хвороб.