header banner articles

Хронічний трахеїт: причини, симптоми та лікування

Хронічний трахеїт — це млявоплинне запалення трахеї, що відрізняється затяжним перебігом і складним лікуванням. Захворювання найчастіше виникає внаслідок неефективного лікування гострої форми або повного його відсутності. Тактика боротьби із трахеїтом вимагає ретельного підбору ліків, щоб згодом стан не погіршувався, а проміжки між періодами ремісії та загострення стали тривалими.

Причини розвитку

Запалення трахеї можуть спровокувати різні чинники. Зазвичай проблема виникає на тлі вторгнення вірусних, бактеріальних чи грибкових збудників. Інфекція може тривалий час перебувати в організмі, вичікуючи ідеальні умови для розвитку. Серед причин хронічного трахеїту можна виділити такі:

  • загальне переохолодження організму;
  • постійне чи часте вдихання холодного, гарячого, запиленого повітря ротом;
  • куріння тютюнових виробів та електронних сигарет;
  • вдихання хімічних чи токсичних випарів;
  • ослаблення імунітету іншими запальними захворюваннями дихальної системи;
  • патології в роботі серцево-судинної системи;
  • схильність до алергічних реакцій.

Трахея також може запалюватися за наявності патологій шлунково-кишкового тракту, нирок та легень. У таких випадках буде присутня специфічна симптоматика хвороб цих органів, разом із запаленням верхніх дихальних шляхів.

Симптоми хронічного трахеїту

Захворювання вражає як дорослих, і дітей у випадках, коли не вдалося успішно вилікувати гостре запалення слизової трахеї. Хронічному перебігу трахеїту в обох групах не властиві яскраво виражені симптоми. Хворого може турбувати пирхота та слабкий біль у горлі, покашлювання, незначне підвищення температури тіла.

Періоди загострення хвороби протікають складніше, спостерігається наступна симптоматика:

  • Приступоподібний кашель. Практично завжди у хворого спостерігається сухий чи вологий кашель із виділенням мокротиння та навіть із домішками гною. Приступ кашлю може бути настільки сильним, що викликає блювання. Його здатна спровокувати різка зміна температури середовища чи сухе повітря. Найчастіше виникає в нічний та ранковий час;
  • Відчуття печіння в ділянці грудної клітки, аж до неможливості зробити повноцінний вдих;
  • Сильний больовий синдром в області горла та горлянки, що не дозволяє нормально ковтати;
  • Збільшення та біль у шийних лімфатичних вузлах, які проходять у міру одужання;
  • Гіпертермія тіла, яка не перевищує субфебрильної позначки в дорослих. У дітей температура може підійматися до 39 градусів;
  • Утруднене та галасливе дихання, зміна голосу;
  • Головний біль та загальна слабкість організму.

Хронічний трахеїт буває двох видів:

  • Атрофічний. В цьому випадку слизова оболонка стоншується. На її поверхні утворюються сухі кірки, що провокують кашель та больовий синдром.
  • Гіпертрофічний. Відрізняється потовщенням слизової оболонки. У результаті відбувається гіперсекреція слизу.

Трахеїт як самостійне захворювання зустрічається не так часто. У такому випадку його ще називають первинним. Найчастіше трахея запалюється на тлі хвороб інших органів верхніх дихальних шляхів: ринофаринготрахеїту, трахеобронхіту, ларингофарингіту (вторинний трахеїт).

Діагностика

Візит до лікаря не варто відкладати надовго, адже це захворювання легко запустити. Самодіагностика та домашнє лікування тут не підійдуть. Тільки отоларинголог може підібрати ефективне лікування, попередньо зібравши повну клінічну картину.

Процедура діагностики включає:

  • Опитування пацієнта з метою оцінки самопочуття та збору симптоматики.
  • Візуальний огляд ротоглотки на наявність слизової гіперемії. У процесі можна використовувати ларингоскоп, що дозволяє оцінити стан горлянки.
  • Прослуховування бронхів та легень на наявність змін у диханні (хрипів, жорсткості). Іноді лікар може рекомендувати додатково зробити рентген грудної клітки.
  • Пальпація лімфовузлів на шиї. Зазвичай вони збільшені та болючі.
  • Взяття мазка зі слизової оболонки для лабораторного дослідження, що дозволяє визначити збудника трахеїту. При підозрі на вірусну або бактеріальну інфекцію можуть використовуватися експрес-тести.
  • Загальний аналіз крові дозволить унеможливити наявність багатьох супутніх захворювань, підтвердити або спростувати діагноз, а також просто оцінити стан організму пацієнта.

Після цього ЛОР призначає лікування з подальшим коригуванням.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Як лікувати хронічний трахеїт?

Щоб вилікувати запальний процес та усунути інші симптоми, необхідно враховувати специфіку збудника та особливості перебігу хвороби. Найчастіше призначається симптоматичне лікування протизапальними та жарознижувальними засобами. Пацієнту обов'язково рекомендують рясне пиття та постільний режим. Якщо захворювання було викликане стафілококовою або стрептококовою бактерією, обов'язково призначаються антибіотики.

Високу ефективність у лікуванні хронічного трахеїту, незалежно від його виникнення, показали засоби на основі рослинних екстрактів. Одним з таких засобів є німецький препарат Імупрет® від Біонорика, який має м'який вплив на уражену слизову оболонку та може застосовуватися на всіх стадіях захворювання.

Імупрет® комплексно впливає на проблему та доступний у двох формах — крапель і таблеток. Завдяки його унікальній формулі, що включає екстракти 7 лікарських рослин:

  • прискорюється процес одужання;
  • активується та підтримується імунна система;
  • запобігається виникнення ускладнень і рецидивів;
  • усувається запалення слизової оболонки органів дихальної системи.

Імупрет® відрізняється високим профілем безпеки та якістю, що підтверджують наукові дослідження. Препарат може зменшити необхідність призначення антибіотиків у разі приєднання бактеріальної інфекції.

Ліки підходить дорослим та дітям від 1 року, тому препарат можна приймати усією родиною. Засіб може використовуватися для зміцнення імунітету з метою профілактики, що особливо необхідно в період сезонних застуд.

Однак слід пам'ятати, що призначення лікування можливе лише після повноцінного огляду у фахівця.

Профілактика

Найбільш ефективна профілактика захворювання — своєчасне лікування гострих захворювань дихальних шляхів та зміцнення імунітету. А ще для запобігання трахеїту потрібно:

  • збалансовано харчуватися;
  • уникати переохолодження;
  • достатньо гуляти на свіжому повітрі;
  • не контактувати з людьми із симптоматикою ГРВІ;
  • провітрювати робочі та житлові приміщення;
  • відмовитися від куріння.

До профілактики захворювання також необхідно підходити комплексно. Дотримуйтесь простих правил гігієни, зміцнюйте імунітет та будьте здорові!

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1“Нові можливості медикаментозного впливу на легкий перебіг COVID-19”, Тематичний номер «Педіатрія» № 2 (58) 2021 р
2“Гострі запальні захворювання лімфоглоткового кільця у практиці лікаря-педіатра” Тематичний номер «Педіатрія» № 5 (66) 2022 р.
3“Стратегія відкладеної антибіотикотерапії: міф чи можливість?” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
4“Можливості фітотерапії з доведеною ефективністю в стратегії відкладеного призначення антибіотиків при гострих респіраторних інфекціях” Тематичний номер «Педіатрія» № 4 (70) 2023 р.
5Хобзей, М. К., Голубовська, О. А., Ліщишина, О. М., Андрейчин, М. А., Бацюра, Г. В., Боднарук, Н. М., ... & Ячнік, А. І. (2014). Уніфікований клінічний протокол первинної медичної допомоги дорослим та дітям: гострі респіраторні інфекції.
6Решетняк, О. В., Лісяний, М. І., Потапова, А. Г., & Бичкова, Н. Г. (2014). Дослідження деяких показників системного та місцевого імунітету при хронічних запальних процесах ротової порожнини. Імунологія та алергологія: наука і практика, (1), 75-79.
7Шидловська, Т. А., & Ковальчук, П. М. (2018). ХРОНІЧНИЙ ЛАРИНГІТ: ПОШИРЕНІСТЬ ЗА ДАНИМИ ЗВЕРНЕННЯ ДО ОТОРИНОЛАРИНГОЛОГА, СУПУТНЯ ПАТОЛОГІЯ ТА ФАКТОРИ РОЗВИТКУ. Otorhinolaryngology (25288253), (4).
8Левицька, С. А., Гоженко, А. І., & Буяло, В. В. (2014). Патофізіологічне значення хронічних захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів в розвитку частих рецидивів респіраторних вірусних інфекцій у дітей. Актуальні проблеми транспортної медицини: навколишнє середовище; професійне здоров’я; патологія, (1), 145-148.
9Medved, V. I., & Popovich, V. I. (2020). Захворювання верхніх дихальних шляхів у вагітних. Репродуктивне здоров'я жінки, (3), 12-17.
10Рубан, О. А., Рубан, Е. А., Юссіф, Н., & Юссиф, Н. (2020). Перспектива створення комплексного препарату з рослинними екстрактами для терапії захворювань верхніх дихальних шляхів.
11Антонець, Н. В. (2009). Дослідження деяких показників функцій дихальної системи студентів. Вісник Черкаського університету. Серія Педагогічні науки, (164), 125-128.
12Андрух, В. С., & Андрух, В. Н. (2017). Кашель у дітей: алгоритм дій сімейного лікаря. Семейная медицина, (1), 125-126.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я