Гострий фарингіт: причини, різновиди та діагностика

Запалення горлянки — фарингіт — поширене серед дітей, і серед дорослих. Причиною патології найчастіше стають вірусні та бактеріальні інфекції, проте захворювання можуть провокувати й інші фактори. Більшість випадків протікають гостро, хоч і хронічні процеси — не рідкість.

Опис хвороби

Медичне визначення гострого фарингіту каже, що це запальний процес глотки, спричинений вірусами, бактеріями чи грибками, а також фізичними факторами. Супроводжується запаленням слизової оболонки та проявляється скаргами на біль, першінням чи дискомфортом у горлі.

Від інших запальних процесів у горлі гострий фарингіт відрізняється локалізацією: уражається слизова оболонка глотки (носоглотки, ротоглотки, гортаноглотки). Тоді як при тонзилітах головним осередком стають мигдалики, при риніті — страждає слизова оболонка носових шляхів, а ларингіт протікає із запаленням гортані. З цими патологіями фарингіт може поєднуватись, і часто входить до комплексу симптомів, характерних для ГРВІ.

Патологія зустрічається в дітей, але неправильно думати, що гострий фарингіт — це педіатрична проблема. Дорослі теж хворіють, у них часто відбувається загострення хронічного процесу.

Як передається

Переважна більшість випадків захворювання спричинені інфекцією, збудниками ГРВІ. Так що зараження гострим фарингітом може статися в місцях скупчення людей:

 • у дитячих колективах;
 • на роботі, в офісі;
 • у транспорті;
 • у черзі в поліклініці.

Особливість у тому, що процес, як правило, протікає без вираженої симптоматики, самопочуття залишається нормальним і люди не надають значення болю, першіння в горлі. Кашляють, чхають, розмовляють та поширюють навколо себе збудників.

Розбираючи передачу гострого фарингіту виявили, що певну роль грає й особиста гігієна. Зокрема — нехтування миттям рук. Збудники, віруси та бактерії можуть осідати на руках, і коли людина торкається губ чи носа, потрапляють на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів.

Якщо місцевий імунітет збережений, на слизовій оболонці глотки достатньо антитіл IgA та IgM, то запалення може й не розвинутися. На жаль, такий захист буває ослабленим. Та й зараження може виявитися настільки масивним, що збудники продавлять імунну систему і проникнуть в епітеліальні клітини-мішені.

Причини захворювання

Віруси є основним фактором, що призводить до гострого фарингіту, на них припадає до 85 % випадків захворювання. Найбільш поширені збудники:

 • риновіруси;
 • коронавіруси;
 • аденовіруси;
 • віруси грипу та парагрипу.

Певний відсоток випадків посідає герпетичну групу: віруси простого герпесу, Епштейн-Барр, цитомегаловірус.

Бактеріальна причина, дуже часто — стрептококи. Ці бактерії можуть спричинити первинне запалення глотки, так і, часом, вірусний фарингіт, що приєднуються.

Крім інфекцій гострий фарингіт можуть спричинити й причини фізичного характеру:

 • гаряча їжа, опік;
 • куріння, яке пересушує слизову оболонку глотки та послаблює місцевий імунітет;
 • голосове перенапруження;
 • вдихання повітря, забруднене промисловими аерозолями, димом;
 • зловживання прянощами;
 • груба тверда їжа.

Перелічені фактори діють короткочасно та затяжне запалення не спричиняють. Однак ушкоджуючи слизову оболонку глотки послаблюють її імунний захист і відкривають ворота інфекціям. А якщо людина страждає на хронічний фарингіт, то можуть викликати загострення процесу.

Симптоми

Основні ознаки гострого фарингіту перераховані в назві патології, але список можна доповнити. Отже, запалення глотки проявляється:

 • болем у горлі;
 • першінням, почуттям садіння в горлі;
 • гугнявістю;
 • болем у вухах через набряк трубних мигдаликів, розташованих біля внутрішнього слухового проходу;
 • покашлюванням, яким люди намагаються позбутися першіння;
 • відчуттям сухості в горлі;
 • головним болем у потиличній ділянці.

У дітей симптоми гострого фарингіту часто нашаровуються на проблеми з носом (назо- або ринофарингіт): закладеність носа, соплі, ранковий кашель, який виникає через затікання слизу з носових шляхів у горлянку та гортань.

Підвищення температури незначне, до 37–37,8 градусів. Багатьох дорослих окрім першіння та болю в горлі взагалі жодні інші симптоми не турбують.

Тут варто звернути увагу на характерну ознаку захворювання — біль при «порожньому ковтанні». Подібний симптом нерідко виникає, коли людина спить. Від болю люди прокидаються, сон порушується, стає фрагментованим.

Протікає бактеріальне запалення глотки так, як і вірусне. Про те, що патологія ймовірно спричинена бактеріями, свідчать такі ознаки:

 • гострий початок;
 • біль при ковтанні (тонзилофарингіт);
 • погіршення загального самопочуття, млявість, слабкість;
 • збільшуються лімфовузли в підщелепній ділянці та на передній поверхні шиї.

Гарячка від 37,5–38 градусів, яка триває добу та довше, на тлі інших симптомів гострого фарингіту — ознака ускладненого перебігу патології. За такої симптоматики варто звернутися до лікаря, щоби пройти огляд, і, якщо потрібно, розпочати курс терапії антибіотиками.

У цілому ж захворювання схильне до сприятливого перебігу, якщо збережено імунний захист організму. Дуже багато людей до лікарів не звертаються і симптоми проходять у них за 3–5 днів.

Зменшити ризик захворювання і зменшити тривалість симптоматики, що непокоїть, можна, якщо зміцнити імунітет слизової оболонки глотки та організму загалом. У цьому може допомогти природа: фітоімуномодулятор Імупрет® містить екстракти 7 лікарських рослин. Виробляється в Німеччині компанією Bionorica SE за технологією фітонірингу: строгий контроль якості продукції від етапу відбору насіння рослин до виготовлення лікарської форми. Дітям — краплі, дорослим — таблетки.

Приймаючи Імупрет® 5–6 разів на день, можна скоротити термін проявів гострого фарингіту на кілька днів.

Стадії розвитку хвороби

Як таких стадій гострого фарингіту не виділяють. Тут правильніше говорити про клінічний варіант перебігу хвороби. Їх два: катаральний та гнійний фарингіт.

 1. Катаральна форма, зазвичай, викликається вірусами. Хворі скаржаться на біль у горлі, не високу температуру до 37,5 градусів. Самопочуття залишається нормальним чи погіршується несуттєво.
 2. Гнійна форма гострого фарингіту майже завжди спричинена бактеріями. Температура піднімається вище 37,5 градусів, людина почувається погано, млявість, слабкість.

Можливий і такий варіант, коли в людини починається катаральний процес, який потім трансформується в гнійний. Причина — приєднання бактеріальної флори на слизові оболонки, чия імунна система ослаблена вірусами.

Крім переходу процесу в гнійний, при гострому фарингіті ускладнення бувають іншого роду. Запалення поширюється інші ЛОР-органи. Розвивається отит (біль у вухах), закладеність носа, гайморит, тонзиліт.

Діагностика

Розпізнати захворювання не так уже і складно. В основному діагностика гострого фарингіту ґрунтується на скаргах пацієнта (першіння, біль у горлі). Труднощі можуть виникнути, якщо запалення глотки поєднується з іншими захворюваннями, такими як тонзиліт (ангіна), риніт, ларингіт.

Уточнити діагноз допомагає огляд лікаря. Візуально можна відзначити почервоніння задньої поверхні глотки, катаральні явища на мигдаликах. Є й ознаки, що говорять про ймовірну бактеріальну інфекцію. Наприклад, точкові крововиливи на піднебінних дужках часто бувають, якщо збудником патології став бета-гемолітичний стрептокок. Також змінюється вид мигдаликів: стають пухкими, покриваються гнійним нальотом.

Щоб вирішити, чи потрібен курс терапії антибіотиками, із задньої стінки глотки робиться мазок. Зразок можна тестувати на антигени стрептококів або зробити бакпосів.

При затяжному чи ускладненому перебігу гострого фарингіту діагностика в лікаря є обов’язковою. Запалення горла може виявитися симптомом іншої патології, наприклад, кору, цитомегаловірусної інфекції.

Гострий фарингіт у дітей

У дитячому віці захворювання протікає із невеликими особливостями. Заражаються малюки, як правило, у дитячих колективах або вдома, коли хворіє хтось із членів сім’ї.

Гострий фарингіт у дітей часто поєднується з ринітом (ринофарингіт). Для них такий процес більш характерний, ніж для дорослих, у яких найчастіше запалюється ротоглотка. При запаленні глотки в немовлят буває лихоманка, вони неспокійні, носове дихання і смоктання утруднені. Старші діти скаржаться на нежить, закладеність носа та біль у горлі. Нерідко повідомляють про «клацання» у вухах, що спричинене запаленням трубних мигдаликів. Чхання та кашель виникають приблизно в половини хворих дітей.

При сприятливому перебігу симптоматика стихає за 3–5 днів.

Висока температура вище 38 градусів у дітей буває частіше, ніж у дорослих. Вона зазвичай тримається 2–3 дні, після чого стихає. Тримається довше, коли гострий фарингіт у дитини виник на тлі грипу чи аденовірусної інфекції.

Якщо на 5–7 день підвищена температура зберігається, потрібно показати дитину лікарю, оскільки є ризик розвитку ускладнень — пневмонії, інфекції сечових шляхів.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1. Bartlett JG. Management of respiratory tract infection; 3rd Ed. Philadelphia 2001; 178–82.

2. Sykes, Edward A et al. «Pharyngitis: Approach to diagnosis and treatment.» Canadian family physician Medecin de famille canadien vol. 66,4 (2020): 251–257.

3. Таточенко В.К. Болезни органов дыхания в детей. М. Педиатръ. 2012.

4. Інструкція із застосування Імупрет®.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я