Лікування фарингіту у дорослих

Дорослі люди з фарингітом звертаються до лікаря не так часто, хоча хворіють із такою ж періодичністю, як і діти. Причина в тому, що захворювання протікає в дорослих зі своїми особливостями: більше ризиків захворіти, слабко виражені прояви, рецидиви без симптомів. Найбільшого ризику захворіти схильні люди з ослабленим захистом дихальних шляхів: ті, кому видалили мигдалики, курці, працівники шкідливих професій.

Опис патології

Фарингіт — це гостре або хронічне запалення слизової оболонки та лімфоїдної тканини горла, відділу верхніх дихальних шляхів від носової порожнини до гортані.

Фарингіт може протікати у двох варіантах:

 1. Гострий, причинами якого в переважній більшості випадків є вірусна або бактеріальна інфекція.
 2. Хронічний, коли горло регулярно піддається дії дратівливих факторів, або після респіраторної інфекції імунітет не зміг повністю знищити збудників, і ті міцно влаштувалися в слизовій оболонці та підслизовому шарі.

Причинами гострого фарингіту в дорослих часто-густо стають вірусні інфекції (грип, риновіруси, коронавіруси та ін.). Заражаються люди ними на роботі, у транспорті та інших громадських місцях.

Потрапивши на слизову оболонку, віруси долають її захист і поширюються верхніми дихальними шляхами від порожнини носа до гортані та нижче. Тому гострий фарингіт часто поєднується з ринітом, ларингітом, трахеїтом.

Гострий вірусний фарингіт зазвичай проходить сам собою за 3–5 днів. Але його наслідком часто буває бактеріальна інфекція горла. Віруси послаблюють як місцевий імунний захист слизової оболонки, так і загальні захисні сили організму, ніж користуються інші патогенні мікроорганізми.

Серед бактерій найчастіше захворювання спричиняють стрептококи. Загалом слід згадати, що під час фарингіту бактеріальний ризик переходу хвороби в хронічну форму набагато вищий.

Мікроорганізми формують плівку на слизовій оболонці, яка захищає їх від впливу препаратів місцевої дії, заглиблюються в підслизовий шар та утворюють там осередки, недоступні як для препаратів системної дії, так і для імунної системи. Запальний процес під впливом негативних факторів — загострюється.

У ряді випадків, особливо при частому застосуванні антибіотиків, хвороба провокується грибками, як правило, з роду кандид.

Крім інфекційних захворювань, фарингіт може бути спричинений фізичними факторами. Наприклад, у зоні ризику курці: дим пересушує та дратує слизову оболонку горла, знижуючи її природний захист, відкриваючи для інфекцій.

Симптоми запалення горла

Гострий вірусний процес у горлі дорослими відчувається нерідко. Серед характерних симптомів фарингіту відзначається біль у горлі при «порожньому» ковтанні, першінні. І якщо горло запалюється при ГРВІ, такі прояви перекриваються клінічної картиною загальної респіраторної інфекції (нежить, кашель, закладеність носа тощо).

Під час гострого вірусного фарингіту кашель не характерний. Швидше, почуття першіння змушує людей часто покашлювати, прочищати горло. У разі хронічного перебігу симптоми фарингіту в дорослих стають помітними, привертають до себе більше уваги:

 • першіння, що дістає та яке важко ігнорувати;
 • почуття сухості в горлі, носоглотці (після крапель від нежитю посилюється);
 • біль та дискомфорт при ковтанні, від яких люди прокидаються вночі, не висипаються;
 • відчуття грудки, стороннього тіла в горлі (виникає через розростання лімфоїдної тканини в підслизовому шарі).

При загостренні хронічного процесу неприємні симптоми посилюються, а після стихання атаки — слабшають. Але ж повністю не зникають.

Про що свідчать ознаки фарингіту

Банальну вірусну інфекцію з ураженням горла дорослі люди практично не помічають. Загальний стан змінюється рідко, якщо температура й підвищується, то не набагато та ненадовго.

Однак є ситуації, коли ознаки фарингіту виникають як симптом, так і супутній прояв інших хвороб. Наприклад:

 • Герпетична інфекція. Віруси простого герпесу можуть вражати слизову оболонку горла та ротової порожнини. Виявляється атака печінням, болем не лише в горлі. Виникає картина фарингіту — на язиці та під ним, на внутрішній поверхні губ з’являються бульбашки.
 • Гастроезофагальнорефлюксна хвороба, простіше кажучи — печія. Кислота зі шлунка може закидатися досить високо, щоб досягти горла та обпалити її ніжну слизову оболонку.
 • Інфекційний мононуклеоз — зараження організму вірусом Епштейн-Барр.

У поодиноких випадках у дорослих буває кір, і він теж може протікати з такими ознаками, як і під час фарингіту. Є й більш рідкісні патології з болем у горлі, тому якщо симптоми не проходять через 5–7 днів, краще звернутися до лікаря.

Лікування фарингіту

Переважна кількість пацієнтів обходяться застосуванням місцевих препаратів: розсмоктують пастилки та таблетки, використовують спреї для горла. І дійсно, при гострому фарингіті місцеве лікування препаратами виправдано. Ліки мають протизапальну та антисептичну дію, полегшують роботу імунітету, який і грає головну роль в одужанні.

При адекватно підібраній терапії симптоми проходять за 3–7 днів. До наступного епізоду, який може виникнути та натомість ослабленого імунітету.

У разі затяжного перебігу хвороби, або коли фарингіт набув хронічного характеру, вилікувати захворювання не так просто. Для лікування фарингіту в дорослих застосовують такі підходи:

 • місцеве лікування протизапальними засобами з антисептичною, протизапальною та знеболювальною дією;
 • препарати з гормонами для місцевого застосування, щоб зняти набряк;
 • протиалергічні засоби;
 • снодійні — якщо хвороба порушує сон;
 • імуномодулятори для посилення імунної відповіді на інфекцію.

Обов’язково потрібно відмовитися від куріння, уникати приміщень із пересушеним повітрям, не приймати гарячу їжу та напої, алкоголь.

Антибіотики при лікуванні від фарингіту призначаються у двох випадках:

 1. Неефективність терапії, затяжний перебіг хвороби та поява симптомів бактеріальної інфекції (лихоманка, погіршення загального стану, гнійні явища в горлі).
 2. Наявність вогнищ хронічної інфекції в пазухах носа, органах слуху, мигдаликах тощо.

Якщо хронічний фарингіт протікає з розростанням лімфоїдної тканини (гіпертрофічний варіант), може застосовуватися кріотерапія — заморожування вогнищ рідким азотом.

Проблема в тому, що під час хронічного перебігу захворювання знижується імунний захист слизової оболонки верхніх дихальних шляхів. Це призводить до частих рецидивів і є показанням до застосування імуномодуляторів — засобів, які активують захисні ресурси організму, не перевантажуючи їх. Таких, наприклад, як Імупрет®.

Препарат виробляється компанією Bionorica у Німеччині, випускається в краплях і таблетках. Повністю на рослинній основі включає екстракти семи лікарських рослин. Підвищує ефективність руйнування патогенів імунними клітинами. І, що важливо, підвищує вміст захисних білків у секреті верхніх дихальних шляхів.

Для профілактики краплі або таблетки Імупрет® приймаються 3 рази на день. З лікувальною метою, коли з’явилися симптоми гострого фарингіту горла, лікування препаратом Імупрет® проводиться в складі комплексної терапії інфекції. У такому разі приймати засіб рекомендується 5–6 разів на день до нормалізації самопочуття, і ще через тиждень після цього.

Діагностика

ЛОР без особливих труднощів встановлює правильний діагноз. Розпізнають захворювання й пацієнти, у яких хвороба часто рецидивує. Проте для діагностики фарингіту обов’язково потрібно проводити фарингоскопію: огляд горла спеціальним приладом.

Візуальна картина того, що відбувається в горлі, допомагає розпізнати перебіг хвороби (гострий, хронічний), уточнити варіант захворювання (атрофічний, гіпертрофічний). Це дає змогу лікарю підібрати оптимальний склад терапії для конкретного хворого.

Паралельно шукають ймовірні джерела інфекції: оглядають мигдалики, носа, перевіряють пазухи носа. При підозрі на патологію внутрішніх органів (наприклад, закидання кислоти зі шлунка) пацієнта консультують лікарі з інших спеціальностей.

Щоб уточнити збудника фарингіту в дорослих, діагностика додатково включає мазки з горла. Якщо виявлено бактерії або грибки, то в лабораторії уточнюють їхню чутливість до антибіотиків і додають до схеми лікування відповідні препарати.

Профілактика

Не заразитися на ГРВІ в епідемічний період складно. Люди їздять на роботу, відвідують громадські місця. Можуть принести додому інфекцію діти зі школи чи садочка.

Отже, якщо контакту зі збудниками не уникнути, головний підхід у профілактиці фарингіту — зміцнення імунітету.

Збалансоване харчування, відмова від куріння зміцнюють здоров’я та підвищують ймовірність того, що навіть при зараженні вірусами або бактеріями захворювання не прийме затяжного перебігу.

Додатковий профілактичний компонент — імуномодулююча терапія в ризиковані періоди. Фітоніринговий імуномодулятор Імупрет® підвищує захист організму, може застосовуватися, як засіб профілактики при хронічному фарингіті, а також знижує ризик захворіти на гостру форму хвороби.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1. Арцимович Н.Г. и соавт. «Фарингит как один из ранних симптомов синдрома хронической усталости и иммунной дисфункции.» 

2. А.В. Гострый и соавт. «Хронический Фарингит: Этиология, Патогенез, Лечение. Новые Подходы К Оценке Этиопатогенеза», 2019г.

3. Інструкція із застосування Імупрет®.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я