Слабкий імунітет

У народі заведено говорити про «низький» або «високий», «хороший» або «поганий» імунітет. На щастя, імунна система не працює за такими характеристиками та нічого спільного з ними не має. Імунітет — це захисна система нашого організму. Вона працює завжди, невпинно вишукуючи «непроханих» гостей та порушення в структурі клітин. Якщо людина говорить про зниження імунітету, це може свідчити про збої в роботі захисної системи. Розберімося, чому вони можуть відбуватися, і як зупинити зниження імунітету.

Причини ослаблення імунітету

У нормі наш імунітет невпинно захищає нас від вірусів, чужорідних клітин та мікроорганізмів. Якщо ж він перестав ефективно справлятися зі своїм завданням, у людини почастішали епізоди захворювань та приєдналися інші ознаки ослабленого імунітету, тоді  необхідно знайти причину.

Імунодефіцити можуть мати різні причини — первинну та вторинну. Первинна форма — це вроджені генетичні захворювання та мутації. Основних із них дві:

 1. Мутації, які активують рецептори, що передають сигнали для виявлення чужорідних організмів. Імунні клітини не спроможні побачити, що в організмі відбулися зміни, тому на них не реагують.
 2. Мутації, які постійно збуджують рецептори, наводять їх у перманентно активний стан. Це сприяє розвитку запальних реакцій, алергій та аутоімунних захворювань.

За відсутності генетичних мутацій «слабкий імунітет» може бути ознакою деяких спадкових захворювань. Найчастіше вони виявляються ще в ранньому дитинстві. Вроджені дефекти можуть зачіпати будь-яку ланку імунної системи, включаючи створення антитіл, Т-лімфоцитів, фагоцитів тощо.

Серед алергіків також є селективний дефіцит імуноглобулінів — IgA, при якому порушується місцевий захист слизових оболонок. Частина людей із подібним дефіцитом страждають від частих інфекцій дихальних шляхів, хоча в половини людей захворювання взагалі не виявляється.

Вторинні імунодефіцити, вони ж набуті:

 • ВІЛ та його ускладнення — СНІД;
 • злоякісні пухлини, особливо лімфоми, лейкози;
 • цукровий діабет;
 • вплив радіації;
 • отруєння хімічними речовинами;
 • голодування.

До розвитку імунодефіциту також можуть призвести деякі інфекції — герпес, туберкульоз, кір, цитомегаловірус та інші.

Не можна не згадати й про інші чинники, які впливають на роботу імунної системи. Це, звичайно, і зміна екологічної ситуації, і рівень стресу, і зміна способу життя. Зловживання алкоголем, тютюновою продукцією, строгі дієти, одноманітне або незбалансоване харчування не можуть не позначитися на стані імунітету.

Ознаки слабкого імунітету

Зрозуміло, людина дізнається про неполадки з імунною системою не просто так. Як правило, для цього є підстави, виявляються явні симптоми слабкого імунітету.

Як зрозуміти, чи справді існує проблема із захисним механізмом? У дорослого про це можуть свідчити такі фактори:

 • Часті епізоди синуситів, отитів — понад шість разів на рік.
 • Регулярні бактеріальні та вірусні захворювання.
 • Грибкові інфекції, зокрема на нігтях, слизових оболонках, шкірі, поява молочниці.
 • Поява фурункулів, абсцесів.
 • Збільшення лімфовузлів — одного з бар’єрів імунного захисту.
 • Рецидиви хронічних захворювань, зокрема сечовидільної, статевої системи, а також ЛОР-органів.
 • Уповільнене загоєння навіть невеликих ранок.
 • Погана реакція на антибіотикотерапію, її недостатня ефективність упродовж двох місяців.

Якщо відмічається слабкий імунітет, симптоми включатимуть постійну слабкість, головний біль, втому, дратівливість. За наявності одразу кількох пунктів із перерахованого списку людині необхідно звернутися до профільного лікаря — імунолога.

Звичайно, можна пропити курс вітамінів і чекати на результат, проте деякі імунодефіцитні стани (а виділяють їх понад 350 видів) можуть бути досить небезпечними для здоров’я людини. У цьому випадку зволікання може виявитися фатальним, краще звернутися до фахівця та виявити причини зниження імунітету.

Особливо не варто займатися самодіагностикою та самолікуванням, коли йдеться про дітей. Дитячі імунодефіцити мають відмінні риси. Якщо говорити про вроджені (первинні) збої, виявлятися вони можуть уже з перших днів або місяців народження.

Вторинні ослаблення можуть відбуватися на тлі частих ГРВІ, особливо з тяжким перебігом. Ознакою, і водночас причиною зниженого імунітету в дітей з віком, виступають часті герпетичні інфекції, цитомегаловірус, Епштейна-Барр, герпесвірус 6-го типу. Зниження гуморального імунітету може впливати на появу атопічного дерматиту, як алергічної патології.

Способи зміцнення імунітету

Щоб не відчувати на собі ослаблення імунітету, потрібно подбати про нього ще до появи гострих захворювань. Профілактичні курси зміцнення захисних сил — це найкращий подарунок для свого організму.

Серед заходів, що націлені на підвищення імунітету, можна виділити найпопулярніші:

 • Загартовування. Загартовування дає змогу тренувати імунну систему, використовуючи для цього подразнюючі чинники щоб виробити опір до холоду, спеки, протягів, сонячних випромінювань. Проте проводити його краще тоді, коли людина здорова. Коли ослаблений імунітет, переохолодження та навіть перегрів можуть спровокувати підвищене розмноження бактерій, що робить людину вразливою перед вірусами.
 • Фізичні вправи. Адекватне фізичне навантаження недарма вважається запорукою здоров’я. Спортивна активність сприяє зміцненню імунітету, однак у цьому питанні важлива регулярність та дбайливе ставлення до свого тіла. Не варто перестаратися.
 • Повноцінний сон. Порушення імунітету нерідко відбувається через втому, постійне недосипання. Організму просто не вистачає сил, щоб працювати на повну.
 • Уникнення стресу. Стрес — потужний чинник, що провокує зниження імунітету. Він послаблює весь організм. Звичайно, у сучасному світі повністю позбутися стресів практично неможливо. Тому варто опрацювати своє ставлення до стресових ситуацій, реагувати спокійніше, ставитися до всього з дещицею філософії.
 • Усунення шкідливих звичок. Зловживання алкоголем, тютюновою продукцією, не кажучи вже про опіоїди — усе це негативно впливає на роботу захисної системи.
 • Збалансоване харчування. У питанні харчування краще дотримуватися золотої середини. Ані надмірне налягання на овочі, ані захоплення дієтами чи швидкоїжею не приносять організму користь. Різноманітне просте меню значно вплине на слабкий імунітет, особливо, якщо воно буде наповнене корисними нутрієнтами.
 • Вітаміни. Додатковий прийом вітамінів та мінералів — важливий крок на шляху до підвищення імунітету. Гіповітаміноз безпосередньо впливає на розвиток імунодефіциту, тому необхідно подбати про баланс речовин, отримуючи їх із харчових продуктів або спеціальних таблетованих комплексів.

Окремо хочеться зупинитися на препаратах, що зміцнюють імунітет. Серед таких засобів виділяють імуномодулятори та імуностимулятори. У чому між ними різниця?

Імуностимулятори — це досить «важкі» речовини, які посилюють роботу одного з видів імунітету: клітинного чи гуморального. Річ у тім, що ці види є антагоністами, тобто протидіють один одному. Якщо посилити клітинний імунітет, слабшає робота гуморального, і навпаки. Який тип імунітету використовувати при боротьбі зі «шкідниками» організм вирішує сам, з огляду на його вид та структуру. Найчастіше вони використовуються разом, проте в різних пропорціях.

Імуномодулятори — «середньо-легкі» речовини. Вони відновлюють імунний захист і змушують його працювати більш старанно. Їхній ефект багато в чому залежить від основного стану здоров’я.

Імупрет® — фітоімуномодулятор, дія якого ґрунтується на екстрактах 7 лікарських рослин. Він зміцнює імунітет, підвищуючи ефективність універсальних вроджених реакцій імунного захисту, спрямованих на знищення збудників ГРВІ. Препарат використовується для лікування інфекцій верхніх дихальних шляхів та профілактики можливих ускладнень. Приймати препарат можна з першого дня виникнення симптомів. Крім того, рослинна основа Імупрет® дає змогу використовувати його для профілактики рецидивів та підтримки імунної системи в період підвищеної захворюваності — з вересня по травень.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1. Меджитов Р., Джаневей Ч. Врожденный иммунитет. \\ Казанский медицинский журнал, 2004 - Том 85, №3 - с. 161-167

2. Николаев В. А. Про неполадки в иммунитете \\ Журнал Астма и аллергия, 2008 г

3. Пальшина Ю.В., Бишарова Г.И., Зюбина Н.И, Гергесова Е.Е., Бартухина О.Е. Вторичный иммунодефицит у детей в забайкалье. \\ Acta Biomedica Scientifica, 2014

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я