Респіраторними захворюваннями верхніх дихальних шляхів хворіють люди усіх вікових категорій. Захворюваність зростає в рази в осінньо-зимовий період, коли циркуляція вірусів та бактерій найактивніша. Збудники вражають не лише носоглотку, а й трахею. Утворюється запальний процес, який називається трахеїтом.
Коли до верхніх дихальних шляхів потрапляє патоген, утворюються вогнища запалення. Гострий трахеїт — це інтенсивне ураження слизової оболонки трахеї, із симптоматикою, що швидко розвивається. Найбільш схильні до захворювання діти дошкільного віку через особливості будови дихальної системи. Також частіше, ніж дорослих, трахеїт вражає школярів та підлітків, оскільки їхній імунітет ще не зрілий.
Вкрай рідко захворювання є ізольованим, практично завжди воно поєднується з:
На тлі трахеїту слизова оболонка трахеї може стоншуватися та покриватися зроговілими клітинами. Така форма захворювання називається атрофічною та супроводжується сухим кашлем.
При гіпертрофічному трахеїті слизова оболонка навпаки потовщується та починає розростатися. Виділяється велика кількість слизу, тому характеризується продуктивним кашлем.
Якщо запустити гостру фазу трахеїту, він перетвориться на хронічний та боротися з ним буде складніше.
Захворювання в основному передається повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше його викликають віруси та бактерії:
Інфекційний трахеїт заразний та йому властива сезонність. Він швидко розвивається та легко переноситься дітьми. Тому рекомендують займатися профілактикою та зміцненням імунітету.
Окремо виділяють алергічний трахеїт. Він розвивається під впливом алергенів: пилку, пилу, шерсті тварин, лікарських засобів, продуктів харчування тощо. Від хворого навколишнім він не передається.
Існують також загальні фактори, що провокують трахеїт:
Провокаторів гострого трахеїту багато та ризик захворіти високий. Але при правильному підході до лікування та профілактики впоратися з хворобою не складно.
Гострий трахеїт зазвичай розвивається на тлі вже наявної інфекції. Симптоматика в дорослих та дітей нічим не відрізняється.
Перші симптоми гострого трахеїту — це пирхота в горлі, відчуття лоскоту або печіння. За ними складно визначити, яка ділянка верхніх дихальних шляхів уражена, адже так само на початкових стадіях проявляється і фарингіт, і ГРВІ.
Специфічною ознакою трахеїту вважається нападоподібний кашель, який посилюється в ранкові та вечірні години. У більшості випадків кашель сухий і подразливий. Під час нападу або після нього хворий може відчувати біль за грудиною та в горлі. Такі відчуття можуть виникати у процесі розмови, сміху, позіхання і навіть вдихання повітря. У дітей під час кашлю зазвичай з'являється характерний свист. Полегшення настає через кілька днів лікування, коли починає активно відходити мокротиння.
Гострий трахеїт супроводжується й іншими симптомами:
Тривалість гострого періоду зазвичай становить 3-4 дні. Далі симптоматика слабшає. Температура приходить у норму, напади кашлю стають слабшими та турбують рідше. На цьому тлі покращується загальне самопочуття.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Поставити точний діагноз зможе лише дорослий чи дитячий отоларинголог після збору анамнезу. Спочатку він опитує пацієнта про скарги та тривалість захворювання. Потім проводить візуальну діагностику ротоглотки та трахеї, щоб переконатися в наявності чи відсутності виразок, ерозій та інших патологій, які не пов'язані з інфекцією.
Лікар обов'язково прослуховує бронхи та легені, адже часто гострий трахеїт опускається нижче, викликаючи бронхіт чи пневмонію. Якщо почутий подих викликає підозри, хворого можуть відправити на рентген.
В окремих випадках можуть призначати інші обстеження:
Повноцінне дослідження допоможе підібрати найбільш ефективне лікування та дозволить запобігти розвитку ускладнень.
Неускладнений трахеїт лікується виключно амбулаторно. Хворому потрібно багато відпочивати та вживати теплі напої. При підтвердженій бактеріальній інфекції призначається антибіотикотерапія. Вірусне захворювання вимагає симптоматичного лікування, а в окремих випадках — противірусних ліків.
Обов'язково призначається лікування проти кашлю, запаленого горла, високої температури.
При лікуванні гострого трахеїту також призначається рослинний препарат Імупрет® від Біонорики, який виготовляється в Німеччині. Його комплексний склад розроблений для лікування гострого трахеїту та інших запальних захворювань ротоглотки:
Препарат поступово полегшує симптоми захворювання, діючи у вогнищі запалення. Він має імуномодулювальну дію, але жодним чином не втручається в роботу імунних клітин, а лише запускає власні захисні сили організму.
Комбінований склад наділяє Імупрет® не тільки імуномодулювальними властивостями, а й:
Засіб має високий профіль доведеної безпеки, завдяки чому його можна використовувати для дітей віком від 2 років. Для зручності прийому створені краплі Імупрет®, які можна давати дитині в розведеному вигляді з водою, чаєм чи соком. Для дітей віком від 6 років та дорослих існує таблетована форма, хоча краплі також можуть застосовуватись.
Найкращий ефект від ліків досягається при застосуванні з першого дня хвороби, а для запобігання рецидивам трахеїту рекомендовано вживати препарат протягом тижня після зникнення гострих симптомів, не змінюючи дозування.
Перше, що попередить ускладнений перебіг трахеїту, — це своєчасний візит до лікаря. Чим довше хворий не отримує необхідного лікування, тим вища ймовірність поширення інфекції на бронхи та легені.
Боротьба із запальним процесом буде ефективнішою, якщо в комплексі використовувати Імупрет®. Активні речовини рослинного походження не допустять поширення інфекції. Вони мають м'який відхаркувальний вплив, завдяки чому мокротиння буде виводитися, а не опускатися в нижні відділи дихальної системи.
Також на користь піде дотримання постільного режиму, зволоження повітря у приміщенні та провітрювання, тепле пиття, а також стресопротекція.
1“Гострі запальні захворювання лімфоглоткового кільця у практиці лікаря-педіатра” Тематичний номер «Педіатрія» № 5 (66) 2022 р.
2“Стратегія відкладеної антибіотикотерапії: міф чи можливість?” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
3“Можливості фітотерапії з доведеною ефективністю в стратегії відкладеного призначення антибіотиків при гострих респіраторних інфекціях” Тематичний номер «Педіатрія» № 4 (70) 2023 р.
4Солодова, І. В. (2015). Гострі респіраторні інфекції верхніх дихальних шляхів у дітей.
5Климнюк, С. І., Романюк, Л. Б., Волянська, Л. А., Бурбела, Е. І., Кравець, Н. Я., & Борак, В. П. (2018). Бактеріологічне дослідження при гострих респіраторних інфекціях: актуально, інформативно та ефективно. Вісник Вінницького національного медичного університету, (22,№ 2), 394-397.
6Крамарьов, С. О., & Євтушенко, В. В. (2015). Підходи до антибактеріальної терапії гострих респіраторних інфекцій у дітей. Актуальная инфектология, (1), 7-12.
7Ліщишина, О. М., Риков, О. А., Горбачова, М. М., Роля, С. М., Мартинова, В. В., & Саволюк, О. І. Гострий обструктивний ларингіт (круп) у дітей.
8Кривенко, В. І., Непрядкіна, І. В., Пахомова, С. П., Федорова, О. П., Колесник, М. Ю., & Качан, І. С. (2016). Діагностика та лікування респіраторної патології в умовах сімейної амбулаторії.
9Бодня, К. І., Хорошун, Е. М., Кириченко, І. І., Бодня, І. П., Кондратюк, В. В., Асоян, І. М., & Завгородня, Л. В. (2024). Грип та інші гострі респіраторні захворювання. Клініка, діагностика, лікування та протиепідемічні заходи.
10Волосовець, О. П., Кривопустов, С. П., & Панасенко, Р. М. (2001). Сучасна антимікробна фітотерапія гострих респіраторних захворювань у дітей. Інфекційні хвороби, 64-65.
11Уманець, Т. Р., Бекетова, Г. В., & Недельська, С. М. (2019). Респіраторні алергози у дітей: роль педіатра та алерголога.