header banner articles

Назофарингіт

Назофарингіт це одне із поширених інфекційних захворювань. При чому діти хворіють у 4–6 разів частіше, ніж дорослі. (1) Якщо не займатися лікуванням, можна отримати серйозні ускладнення.

Назофарингіт: що це таке?

Термін назофарингіт має безліч синонімів у медичній літературі — ринофарингіт, епіфарингіт.

Назофарингіт — це запалення верхніх дихальних шляхів, в основному слизової оболонки глотки і мигдалин, яке відоме звичайним людям як «нежить» або «респіраторна інфекція». (2)

Пік звернень до лікаря із цією проблемою випадає на застудний сезон (осінь-зима). Імунна система в цей період слабшає, а респіраторні віруси активуються. До слова, свою назву вони отримали від того, що вражають верхні дихальні шляхи. Саме риновіруси стають основною причиною вірусного назофарингіту.

Залежно від походження назофарингіту виділяють інші форми:

 • алергічна;
 • бактеріальна;
 • грибкова.

Ускладнення від захворювання

Коли з’являються нежить і кашель, люди часто думають, що скоро все пройде. На жаль, ця формула не завжди спрацьовує. У низці випадків назофарингіт призводить до ускладнень:

 • запалення органів слуху — отит, євстахіїт;
 • запалення приносових пазух — синусит і гайморит;
 • ураження бронхолегеневої системи — пневмонія, трахеїт, бронхіт.

У дітей на фоні хвороби можуть розростатися аденоїди, а нелікований нежить може перейти в затяжний назофарингіт чи хронічну форму хвороби. Тому краще звернутися до лікаря відразу після виявлення ознак захворювання.

Симптоми та перебіг захворювання

Прояв симптомів назофарингіту залежить від стадії процесу.

 1. Інкубаційний період. Вірус, що потрапив до горла чи носа, починає розмножуватися. Людина в цей час уже інфікована, але симптоми поки що не з’являються. Період інкубації триває від кількох годин до семи днів.
 2. Перша стадія захворювання. Стартує назофарингіт без нежиті, але вже з’являється набряклість у носі, закладеність. Потім рідкі виділення, сухість і печіння в носі, головний біль. У ряді випадків підніматиметься температура до 38–39 градусів.
 3. Стадія клінічних проявів. Активно розвивається назофарингіт, симптоми яскраво виражені. Нежить стає густим, виділення набувають зеленого відтінку. Погіршується самопочуття, може зникнути апетит. Кашель при назофарингіт зазвичай непродуктивний. Триває цей період до 5 днів.
 4. Одужання. Симптоми поступово згасають, хвороба відступає повністю. Але якщо терапія була неефективною, або людина не лікувала патологію, то назофарингіт може закінчитися ускладненнями.

Діагностика захворювання

Діагностика назофарингіту досить проста. Уже під час прийому лікар бачить очевидні ознаки захворювання. Для назофарингіту характерні прояви:

 • риніту — закладеність носа, нежить;
 • фарингіту — запалення глотки та лімфоїдної тканини у вигляді збільшених лімфоїдних гранул по задній стінці глотки;
 • збільшення задньошийних лімфовузлів та глоткових мигдаликів, що добре помітно при задній риноскопії.

Виявити природу хвороби можна, якщо здійснити додаткові аналізи. МОЗ України рекомендує такі дослідження: (3)

 • загальний аналіз крові;
 • мазок зі слизової оболонки носа та зіва;
 • обстеження на грип.

Лікування: чи потрібний антибіотик?

Що робити під час назофарингіту? Насамперед звернутися до лікаря та пройти обстеження. Попри те, що захворювання найчастіше має вірусну природу, можуть призначити антибіотик. Це потрібно лише в тому випадку, якщо приєднується бактеріальна інфекція. (4)

На жаль, антибіотики можуть спричинити низку негативних ефектів, вбиваючи живий мікробіом кишківника та порожнини рота. Тому застосування їх без чітких вказівок на бактеріальну інфекцію не рекомендується. Сучасні лікарі у своїй практиці часто вдаються до фітотерапії. Оптимальним варіантом у цьому напрямку є лікарські засоби від компанії Bionorica**®**.

Вони виводять на новий рівень застосування лікарських рослин у сучасній фармацевтичній промисловості. Bionorica**®** випускає препарати на основі рослинних екстрактів згідно з інноваційною концепцією фітонірингу.

Це означає, що формула препарату була розроблена в сучасній біотехнологічній лабораторії та пройшла низку випробувань, перш ніж потрапила на полицю в аптеці. Кожен екстракт виробляють зі спеціально вирощеної рослинної сировини на власних чистих плантаціях.

Фітоніринговим препаратом для лікування простудних захворювань виступає Імупрет**®**. Ефективний він і під час назофарингіту.

Імупрет**®** має кілька ефектів: (5)

 • Імуномодулюючий. Екстракт кореня алтею в складі Імупрет® містить високу концентрацію полісахаридів та флавоноїдів, які значно підвищують ефективність природних захисних реакцій імунітету щодо знищення збудників респіраторних захворювань.
 • Протизапальний. Завдяки дії кремнієвої кислоти та флавоноглікозидів трави хвоща не тільки підвищується імунна відповідь, а й знижується запалення. Подібний ефект мають також флавоноїди з кори дуба та листя горіха.
 • Противірусний. Широкий спектр біологічно активних речовин мають пригнічуючий вплив на розмноження більшості вірусів-збудників респіраторних захворювань.
 • Протимікробний. Практично кожен екстракт у складі Імупрет**®** виявляє високу дію проти патогенних мікроорганізмів.
 • Обволікаючий. Полісахариди сприятливо впливають на слизові оболонки дихальних шляхів, полегшують стан при непродуктивному кашлі — супутнику назофарингіту.

Коли діагностують назофарингіт, лікування має розпочинатися відразу. Імупрет**®** випускається в зручних формах — краплі та таблетки. Краплі можна застосовувати дітям, починаючи з 2 років, а із 6-річного віку дозволено вживати таблетки Імупрет® згідно з інструкцією. (6)

Профілактика

Профілактика респіраторних інфекцій на слуху. Усі прагнуть уникнути неприємного нежитю, закладеності та кашлю. Якщо доповнювати стандартні профілактичні заходи прийомом Імупрету**®**, можна допомогти своїй імунній системі стати сильнішим.

Вкрай важлива профілактика після того, як симптоми назофарингіту відступають. Треба приймати Імупрет**®** ще деякий час, щоб уникнути рецидиву.

Не забувайте консультуватися з лікарем перед прийомом Імупрет**®**, а також пам’ятайте про інші заходи профілактики:

 • Дотримуйтесь гігієни — миття рук, використання маски в громадських місцях.
 • Уникайте переохолодження та перегріву. Для організму небезпечна різка зміна температур жару/холод.
 • Намагайтеся робити вологе прибирання в будинку 1–2 рази на тиждень.
 • За можливості гартуйтеся та займайтеся спортом.
 • Введіть у раціон продукти з вітамінами та мікроелементами.

Будьте здорові!

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я