hero banner children

Гострий тонзиліт у дітей: як запобігти поширенню та інфікуванню

Гострий тонзиліт або запалення піднебінних мигдалин — це поширене захворювання, яке часто діагностують у дітей в старшому дошкільному та молодшому шкільному віці. Найчастіше воно має вірусну природу та з'являється на фоні звичайної застуди. Проте інколи, якщо виникає тонзиліт у дітей, причини можуть полягати й в бактеріальній інфекції, найпоширенішим збудником якої є стрептокок1.

Перші ознаки тонзиліту у дитини включають біль в горлі та загальне погіршення самопочуття. Вірусна інфекція може починатись із легкої пирхоти, інтенсивність якої поступово збільшується, а бактеріальна зазвичай стартує раптово вже з досить сильного болю. Також якщо виникає гострий тонзиліт у дітей симптоми можуть включати:

  • підвищення температури — вона може бути як невеликою (37-37,5 °С), так і дуже високою (39 °С і вище);
  • загальну млявість, відсутність апетиту, головний біль, біль у м'язах та суглобах;
  • відсутність носового дихання, нежить, кашель.

При огляді горла стає помітно збільшені мигдалини — вони виглядають червоними та набряклими, нерідко на них з'являється білий наліт. Також є ризик, що на шиї можуть збільшитися лімфовузли — вони стають болючими та щільними на дотик.

Лікування гострого тонзиліту у дітей повинно відбуватися під наглядом сімейного лікаря. Спеціаліст оцінює стан хворого та оцінює необхідність використання антибіотиків. При відсутності бактеріальної інфекції лікування є симптоматичним та включає:

  • прийом ліків проти температури та болю;
  • активне вживання рідини для профілактики зневоднення;
  • організацію комфортного навколишнього простору (зволоженості та прохолоди);
  • легку не подразнюючу дієту;
  • вживання місцевих засобів для полегшення самопочуття2.

За умови правильного лікування тонзиліт у дітей проходить за 7-10 днів. У разі розвитку ускладнень хвороба може тривати й довше.

Дуже важливу роль у збереженні здоров'я дітей та підлітків відіграє профілактика гострого тонзиліту. Спробуймо дізнатися, як уникнути такої хвороби у малюків більш детально.

Гігієна та особиста безпека

Коли мова йде про профілактику, варто згадати в першу чергу причини виникнення тонзиліту. Оскільки хвороба може передаватися контактним шляхом, ретельне дотримання гігієнічних правил може значно знизити ризик захворювання.

Правильне миття рук є одним з основних профілактичних заходів. Використання мила або антисептиків для очищення рук після контакту зі збудниками може зменшити передачу інфекції. Це особливо важливо для дітей, які часто знаходяться в оточенні інших дітей, наприклад у школі чи дитячому садку. Тому батькам варто навчити малюків часто та ретельно мити руки. І робити це правильно:

  • для початку руки треба намочити водою;
  • на шкіру нанести мило;
  • намилювати руки протягом мінімум 20 секунд;
  • змити мило проточною водою.

Регулярне очищення предметів загального користування, таких як іграшки, меблі та ігрові зони, також є важливою складовою гігієни. Це дозволить уникнути поширення мікробів та інших патогенних збудників, а отже попередити гострий тонзиліт у дитини.

Соціальна дистанція та ізоляція

Збереження соціальної дистанції та ізоляція від хворих осіб є ефективними методами запобігання тонзиліту. Відомо, що це захворювання передається через крапельки, які розповсюджуються навколо при кашлі чи чханні. Тому уникнення контакту з хворими може допомогти у запобіганні поширенню інфекції серед дітей.

Також варто обмежувати свою дитину у спілкуванні з однолітками, якщо вона захворіла. Навіть невелика температура, мало помітний нежить та помірний біль у горлі є протипоказами для відвідування дитячого садочку чи школи. По-перше, перенесення хвороби на ногах збільшує ризик ускладнень. А по-друге, варто усвідомлювати соціальну відповідальність перед іншими членами дитячого колективу та дорослими вчителями чи вихователями. Хворіти не подобається нікому.

Важливо уникати спільного використання речей з хворою людиною. Це стосується посуду, канцтоварів, іграшок та інших предметів, які можуть бути джерелом інфекції. Тому якщо у сім’ї хтось захворів, варто виділити йому окремий посуд та слідкувати, щоб ніхто інший його не використовував.

У період несприятливих епідеміологічних обставин рекомендується обмежувати відвідування загальних громадських місць. Це може допомогти зменшити ризик інфікування дітей та зберегти їхнє здоров'я. Зокрема у розпал грипу варто відмовитись від дитячих вечірок.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Вакцинація та імунізація

Вакцинація є одним із ключових методів профілактики різних хвороб у дітей. Хоча не існує вакцини, яка могла б гарантовано попередити гострий тонзиліт у дитини (його можуть викликати десятки та навіть сотні різних збудників), проте існують способи запобігти його ускладненням, або мінімізувати їх ризики. Це стосується у першу чергу вакцинації від менінгококу та пневмококу, які можуть викликати бактеріальні ускладнення3. Ці щеплення не є обов'язковими, проте їх відносять до рекомендованих.

Важливо отримати рекомендації лікаря щодо графіка вакцинації для забезпечення найбільш ефективного захисту від тонзиліту та інших інфекційних захворювань. Обов'язкові та рекомендовані щеплення сприяють формуванню стійкого імунітету та зменшують ризик розвитку тонзиліту та його ускладнень у дітей.

Імупрет® у профілактиці тонзиліту

Імупрет® — це лікарський засіб від відомого німецького бренду Біонорика СЕ. Він призначений для лікування тонзилітів, фарингітів та ларингітів у дітей від 2 років та дорослих. Проте у деяких випадках він може допомогти й у профілактиці таких хвороб.

Секрет Імупрет® — в унікальному складі. Ці ліки створені за інноваційною технологією фітонірингу, яка поєднує в собі фітотерапію та інженерію. Іншими словами Біонориці вдалося сумістити унікальні властивості лікарських рослин з найактуальнішими досягненнями інженерії. Імупрет® поєднує у собі цілющі властивості семи різних лікарських трав, і всі вони діють у синергії — підсилюють властивості одна одної. Препарат допомагає підвищити місцевий спротив організму інфекції, знищити патогенні мікроорганізми та подолати запалення. І його можна використовувати з профілактичною ціллю:

  • у разі частих тонзилітів для зниження ризику чергового загострення;
  • під час несприятливих епідеміологічних обставин;
  • після контактів із хворими.

Імупрет® випускається у формі крапель та таблеток. Перші можуть використовуватися вже з 2-х років, а таблетки — з 6 років.

Підвищення спротиву організму

Якщо проаналізувати, чому виникає тонзиліт, як передається така хвороба, можна зробити висновки про важливість гарного спротиву організму для профілактики його виникнення. У разі повноцінного спротиву мигдалини борються з інфекцією та запобігають розвитку запального процесу. І для підвищення спротиву організму рекомендується:

  • різноманітно та збалансовано харчуватися;
  • вживати мінімум 0,5 кг свіжих фруктів та овочів на день;
  • гарно спати та виключити негативний вплив стресів;
  • проводити значну кількість часу на свіжому повітрі;
  • приділяти увагу фізичній активності.

На користь малюкам буде й неспецифічне загартування. Зокрема, варто давати дітям пити холодні напої та їсти морозиво у будь-яку пору року. Такі заходи також допоможуть підвищити загальний та місцевий спротив організму.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Klaus Stelter. Tonsillitis and sore throat in children. GMS Curr Top Otorhinolaryngol Head Neck Surg. 2014; 13: Doc07
2Laura Norton and Angela Myers. The treatment of streptococcal tonsillitis/pharyngitis in young children. World J Otorhinolaryngol Head Neck Surg. 2021 Jul; 7(3): 161–165.
3Ronald Gold. Meningococcal and pneumococcal disease. Paediatr Child Health. 2002 Nov; 7(9): 622.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я