Мигдалики — це органи імунної системи, що складаються з лімфоїдної тканини. Вони виконують роль першого бар'єру для протистояння інфекції — захищають організм від патогенів, які потрапляють до нього при вдиханні або ковтанні1. Іноді поверхня таких органів покривається нальотом — білим, жовтим або сирним. Така симптоматика вказує на розвиток запального процесу — тонзиліту. Це захворювання може виникати в дорослих та в дітей, мати гострий та хронічний характер. Як правило, поява нальоту супроводжується виникненням інших тривожних симптомів, що вказують на хворобу.
Тонзиліт, що супроводжується появою нальоту на мигдаликах, найчастіше розвивається внаслідок вірусної чи бактеріальної інфекції. Набагато менш поширеним є грибкове запалення.
До найпопулярніших збудників тонзиліту лікарі та вчені відносять віруси — ті самі, що провокують гострі респіраторні вірусні інфекції (застуду). Це риновірус, респіраторно-синцитіальний вірус, різні види коронавірусу та аденовірус. Як правило, такі патогени мають відносно низьку вірулентність (ступінь заразності) та рідко провокують ускладнення. Серед інших вірусів, які можуть спричинити запалення мигдаликів та появу нальоту на них — вірус Епштейн-Барра, цитомегаловірус та аденовіруси.
Варто зазначити, що найчастіше білий наліт на мигдаликах виникає при інфікуванні бактеріями, а саме бета-гемолітичним стрептококом. Також таку симптоматику можуть викликати й інші бактерії, у тому числі золотистий стафілокок та гемофільна паличка. Серед рідкісних причин, здатних викликати запалення мигдаликів та наліт, знаходиться дифтерійна паличка, а в дорослої сексуально активної людини — гонорея, хламідіоз, сифіліс та ВІЛ1.
Значне зниження імунітету може призводити до розвитку грибкового тонзиліту. У цьому випадку винуватцем запалення може стати грибок кандида. І враження ним призводить до появи вельми специфічного нальоту на мигдаликах, також можливий білий наліт на піднебінні, щоках та інших частинах ротової порожнини. Він має сирну структуру та виглядає як об'ємні плями, які можуть зливатися між собою. При спробі видалити такі відкладення відкривається ерозивна поверхня — червоні, запалені тканини, які можуть кровоточити.
Запалення мигдаликів, що супроводжується появою нальоту, може бути як гострим, так і хронічним. Про хронічну інфекцію говорять у тих випадках, коли хвороба характеризується регулярними загостреннями (5 і більше разів на рік) та млявим запаленням. Частим винуватцем такого тонзиліту є недолікована бактеріальна інфекція.
Зазвичай поява нальоту на мигдаликах — це не єдина ознака тонзиліту. Таке захворювання також може виявлятися:
Іноді запальний процес має односторонній характер. Такий стан потребує негайної консультації з лікарем, оскільки є симптомом абсцесу та може вимагати проведення оперативного втручання.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Ускладнення при тонзиліті виникають досить рідко. Найпоширенішим ускладненням такого стану є скупчення гною навколо мигдаликів, яке відоме як перитонзилярний абсцес. Він може розвинутись при бактеріальній формі тонзиліту та в деяких ситуаціях проходить без лікування, проте у важких ситуаціях є ризик поширення інфекції на прилеглі тканини та навіть розвитку септицемії (зараження крові). Такий розвиток подій може нести серйозну загрозу здоров'ю та навіть життю, тому дуже важливо пройти своєчасне лікування під контролем лікаря.
Паратонзилярний абсцес проявляється:
Підраховано, що паратонзилярний абсцес виникає не більше ніж у 1-10 пацієнтів із 1000, які звертаються до лікаря зі скаргами на тонзиліт. Також рідко запалення мигдаликів призводить до інфекції середнього вуха (отиту)2.
До рідкісних ускладнень бактеріального тонзиліту також відносять:
Для встановлення діагнозу гострий або хронічний тонзиліт лікареві зазвичай достатньо огляду пацієнта та збору анамнезу. Однак, для розпізнавання вірусної, бактеріальної та грибкової інфекції можуть знадобитися додаткові дослідження.
Виявити хворобу, викликану бета-гемолітичним стрептококом, допоможе експрес-тестування за допомогою спеціального тесту, який можна купити буквально в будь-якій аптеці. Виявити інші різновиди бактерій чи грибків допоможе мікробіологічна діагностика — лабораторне дослідження мазка з горла.
Серед критеріїв, які дозволяють лікарям оцінити ризик наявності бактеріальної інфекції, є:
Чим більше пунктів отримують ствердну оцінку, тим вища ймовірність бактеріальної інфекції.
Питання, як лікувати білий наліт у горлі, є дуже коректним, оскільки лікуванню підлягає не симптом, а причина його виникнення. Як позбутися запалення мигдалин підкаже лікар на підставі проведеної діагностики. Найчастіше терапія проводиться в домашніх умовах та включає:
У разі підтвердженої бактеріальної інфекції використовуються антибіотики, а при грибковій – антимікотичні засоби. Після успішної терапії наліт на мигдаликах та задній стінці горла зникає сам собою.
Не варто намагатися зняти наліт механічним шляхом. Це може призвести до мікротравм, потрапляння патогенів у кровотік та поширення їх по організму.
Щоб впоратися із запальним процесом у мигдалинах та нальотом на них, можна використовувати препарат Імупрет® від Біонорика. Це ліки на основі екстрактів 7 лікарських рослин, що надають комплексний вплив:
Імупрет® можна застосовувати відразу після появи перших ознак запалення — з перших днів хвороби. Також такий рослинний засіб можна використовувати на будь-якому етапі захворювання.
1Jackie Anderson; Elizabeth Paterek. Tonsillitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
2Overview: Tonsillitis. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-.
3Jochen P. Windfuhr, Nicole Toepfner, Gregor Steffen etc. Clinical practice guideline: tonsillitis I. Diagnostics and nonsurgical management. Eur Arch Otorhinolaryngol. 2016; 273(4): 973–987.