Хронічний ларингіт — це затяжне запалення, що локалізується в слизовій гортані. Воно призводить до ураження голосових зв'язок та часто виникає внаслідок недолікованого гострого ларингіту чи тривалого впливу подразнюючих чинників. Такий стан може принести чимало дискомфорту, а за відсутності адекватного лікування призвести до незворотних змін голосових зв'язок, у тому числі до повної втрати голосу, а також інших ускладнень. Спробуймо розібратися, які можуть бути причини виникнення хронічного ларингіту в дорослих і як упоратися з таким захворюванням.
Хронічне запалення гортані вважається поліетіологічним станом. Іншими словами, причини його виникнення мають комплексний характер. Найчастіше хвороба розвивається внаслідок інфекційного ураження, викликаного вірусами, грибками чи бактеріями. Такий хронічний ларингіт, безумовно, можна класифікувати як заразний. Розвитку патологічного процесу можуть сприяти:
Класифікація хронічного ларингіту дозволяє зробити висновки про причину хвороби та підібрати відповідне лікування. З урахуванням характеру перебігу недуги, він буває:
У людей, які піддають свої голосові зв'язки частим та інтенсивним навантаженням, відбувається розвиток обмеженого гіперпластичного ларингіту. І тут запальний процес призводить до формування вузликів голосових зв'язок.
Класичні симптоми хронічного ларингіту в дорослих включають захриплість голосу. Такий симптом зазвичай виникає ближче до закінчення робочого дня або незабаром після навантаження. Згодом захриплість може ставати постійною та викликати значну стомлюваність голосу під час використання голосових зв'язок — при розмові, співі та ін. Багато хворих скаржаться на зміну голосу — він грубіє і стає нижчим.
Інші ознаки хронічного ларингіту включають:
Іноді хронічний ларингіт проявляється відкашлюванням невеликої кількості тягучого слизово-гнійного мокротиння. Воно може спостерігатися виключно в ранковий час або посилюватись вранці. Також деяких пацієнтів непокоїть задишка. Сильний кашель може спостерігатися в курців та працівників шкідливих виробництв.
При хронічному ларингіті інтенсивність усіх неприємних симптомів значно зростає під час застуди, а також за несприятливих умов — у запилених приміщеннях та місцях з сухим повітрям.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Діагностика захворювання здійснюється лікарем-отоларингологом, який оцінює скарги, наявні в пацієнта, а також результати обстеження та лабораторних досліджень. Збираючи анамнез, лікар обов'язково звертає увагу на фактори, що могли б викликати таку хворобу (особливо професійні фактори, наявність супутніх проблем зі здоров'ям, схильність до зловживання спиртними напоями та ін.). Далі діагностика включає:
Також при виявленні гіперплазії може проводитися забір тканин на біопсію для виключення злоякісних змін (онкології).
Лікування хронічного ларингіту зазвичай здійснюється в домашніх умовах та передбачає комплексний підхід. Пацієнтам можуть бути призначені препарати, що безпосередньо впливають на причину запалення. Зокрема, при виявленні бактеріальної флори можуть використовуватися антибіотики, якщо патологічні процеси викликані порушеннями травного тракту лікар може прописати антацидні препарати для нейтралізації кислотності шлункового соку тощо. Також можуть використовуватися протизапальні, протиалергічні засоби та інші медикаменти.
Для успішної терапії дуже важливо:
У разі інфекційної етіології хронічного ларингіту на допомогу може прийти Імупрет® від Біонорика. Це комплексний засіб на рослинній основі — у його складі цілих 7 екстрактів лікарських рослин, що доповнюють та посилюють дію один одного. Його можна використовувати з першого дня появи симптомів. Такий препарат допомагає:
Імупрет® на ранній стадії гострого ларингіту допомагає уникнути хронізації хвороби. А при хронічному ларингіті препарат може зменшити ризик повторних рецидивів та покращити функції слизових оболонок.
Хронічний ларингіт може спричинити різні ускладнення, у тому числі:
Наслідки ларингіту можуть включати стеноз гортані, що своєю чергою може вимагати оперативного лікування.
Таким чином, дуже важливу роль відіграє профілактика хронічного ларингіту, що включає своєчасне лікування захворювань дихальних органів, відмову від куріння та дотримання помірних голосових навантажень.
1Marie Jetté. Toward an Understanding of the Pathophysiology of Chronic Laryngitis. Perspect ASHA Spec Interest Groups. 2016 Mar; 1(3): 14–25.
2Alisa Zhukhovitskaya MD, Sunil P. Verma MD. Identification and Management of Chronic Laryngitis. Otolaryngologic Clinics of North America. Volume 52, Issue 4, August 2019, Pages 607-616
3Chronic Laryngitis. Harvard Health Publishing.