Гострий ларингіт: як запобігти та своєчасно лікувати

Під час застуди або ГРВІ віруси найчастіше вражають носову порожнину та горло. Це захворювання називають ринофарингітом. Але іноді в людини починає пропадати голос, з’являються осиплість і гавкаючий кашель. У такій ситуації лікарі говорять про ларингіт. Ця патологія може протікати з ускладненнями (особливо в дітей), тому потрібно знати її перші ознаки, щоб вчасно звернутися до лікаря і почати лікування.

Гострий ларингіт — що це за хвороба?

Гострим ларингітом називають запалення гортані. Це відділ дихальних шляхів, що з’єднує глотку з дихальною трубкою — трахеєю. Але гортань відповідає не тільки за дихання, ще в ній розташовані голосові зв’язки, завдяки яким людина може говорити.

Найчастіша причина гострого ларингіту — це вірусні інфекції (аденовіруси, збудники грипу та парагрипу).1 Найважче протікає запалення гортані, спричинене вірусом грипу. Також захворювання може бути спровоковане:

 • надмірним перенапруженням голосового апарату (крик, спів);
 • сильним кашлем (у разі бронхіту, запалення легенів, кашлюку);
 • вдиханням подразнювальних парів (сигаретного диму, хімічних речовин);
 • закиданням кислоти зі шлунка в стравохід і глотку (гастроезофагеальний рефлюкс);
 • бактеріальною інфекцією (у рідкісних випадках);
 • алергічною реакцією;
 • прийомом деяких ліків.

Ларингіт називають гострим, якщо він триває менш як 3 тижні. Зазвичай його тривалість — 7–10 днів, але, наприклад, у разі ослаблення імунітету одужання може затягуватися. Як і будь-яка інша хвороба, гострий ларингіт за неправильного або несвоєчасного лікування переходить у хронічний. Ця форма протікає хвилеподібно — періоди ремісії змінюються загостреннями.

Лікарі виділяють такі форми гострого запалення гортані:

 • катаральну;
 • набрякову;
 • флегмонозну;
 • інфільтративну;
 • абсцедуючу (з накопиченням гною).2

Якщо запалення зачіпає тільки гортань, лікарі говорять про ізольований гострий ларингіт, але в деяких випадках воно поширюється на трахею з розвитком ларинготрахеїту, або крупу.3 Вірусний круп — захворювання, яке найчастіше вражає малюків (від півроку до трьох років). Його особливість — це швидкий набряк гортані та трахеї, через що дитині стає дуже важко дихати.

Лікарів часто запитують: «Якщо встановлено діагноз «гострий ларингіт», що робити насамперед?«Тактика лікування залежить від причини та форми хвороби, ступеня її тяжкості, віку пацієнта. Іноді ларингіт проходить самостійно без будь-яких ліків, але в інших випадках може знадобитися гормональна терапія.

Зверніть увагу: якщо своєчасно звернутися до лікаря і почати лікування, серйозних ускладнень практично завжди можна уникнути.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Як проявляється гострий ларингіт?

У разі розвитку гострого ларингіту в дорослих симптоми зазвичай включають захриплість або осиплість голосу, відчуття лоскоту в горлі, кашель, сухість слизових оболонок ротової порожнини та глотки. Нерідко голос зникає повністю, і саме це — найбільш характерна ознака хвороби.

Якщо ларингіт спричинений вірусною інфекцією, то у хворої людини будуть також відзначатися:

 • першіння або біль у горлі, дискомфорт під час ковтання;
 • підвищення температури;
 • погане самопочуття;
 • біль у м’язах, ломота в суглобах, головний біль (у разі ларингіту на тлі грипу).

Іноді температура тіла підвищується незначно в перші 1–2 дні або залишається нормальною.

Гострий ларингіт може бути також пов’язаний з інфекційними хворобами — наприклад, кором або скарлатиною. У цьому випадку на перший план виходять основні симптоми (наприклад, характерний висип), але зміни голосу вказують на залучення в патологічний процес гортані.

Зверніть увагу: біль, першіння в горлі та дискомфорт під час ковтання також характерні для фарингіту й ангіни, але голос за цих хвороб не зникає.

Запалення гортані в дитячому віці може протікати трохи по-іншому. За гострого ларингіту симптоми в дітей — це не тільки захриплість / осиплість голосу, а і грубий «гавкаючий» кашель. Він стає таким через набряк голосових зв’язок. Зазвичай цей кашель настільки характерний і не схожий на звичайний, що батьки одразу звертають увагу на зміну його звучання.

Якщо запалення гортані поширилося на трахею і розвинувся ларинготрахеїт, у малюка може з’явитися інспіраторний стридор (свистяче шумне дихання на вдиху), прогресуючий ціаноз шкірних покривів. Гавкаючий кашель, зміна голосу та інспіраторний стридор із прогресуючим ціанозом шкіри — це класичні ознаки вірусного крупа (гострого стенозуючого ларинготрахеїту). За появи такої тріади симптомів потрібно викликати швидку допомогу або негайно звернутися до лікаря.

Ознаки інших захворювань, які трапляються за гострого ларингіту (наприклад, печія за рефлюксної хвороби), можуть вказувати на те, що саме вони провокують і підтримують запальний процес у гортані. Саме тому під час консультації отоларинголог так детально розпитує пацієнтів про всі скарги, навіть ті, які, здавалося б, не пов’язані між собою.

Якщо протягом 3 тижнів симптоми гострого ларингіту не зникають і не зменшуються, лікар має обов’язково провести ларингоскопію (огляд гортані) для виключення інших причин змін голосу (наприклад, пухлини).

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Як лікувати гострий ларингіт?

Як і чим лікувати гострий ларингіт, визначає лікар. Тактика терапії залежить від правильного діагнозу, тому так важливо встановити причину захворювання. Лікування за гострого ларингіту, не пов’язаного з інфекцією, насамперед спрямоване на усунення чинників, що провокують захворювання:

 • спокій для голових зв’язок;
 • відмова від куріння;
 • лікування шлунково-стравохідного рефлюксу.

За вірусного ларингіту специфічного лікування не існує, оскільки чудових таблеток від будь-якого вірусу ще не придумали. Актуальними залишаються рекомендації більше пити, розсмоктувати льодяники для пом’якшення горла, менше говорити й дихати зволоженим повітрям.

Але цих заходів не завжди достатньо. До того ж нерідко в дорослих і дітей спостерігається зниження імунітету через неправильне харчування, стрес, перевтому, осінньо-зимовий гіповітаміноз. А це зі свого боку призводить до затяжного перебігу хвороби, переходу в хронічну форму або гострого стенозуючого ларинготрахеїту (круп) у дітей.

Сучасні отоларингологи для ефективного лікування ларингіту та профілактики ускладнень використовують фітоніринговий препарат Імупрет® від німецької компанії Біонорика. Він містить екстракти 7 лікарських рослин:

 • ромашки;
 • алтея;
 • хвоща;
 • волоського горіха;
 • деревію;
 • кульбаби;
 • кори дуба.

Імупрет® впливає на організм не тільки місцево, а й комплексно:

 • зменшує набряк слизових оболонок глотки та гортані;
 • стимулює неспецифічний імунітет, який допомагає організму впоратися з будь-якими збудниками;
 • посилює руйнування бактерій і виявляє противірусний ефект щодо вірусу грипу.

Зверніть увагу: хвощ у складі фітопрепарату посилює фармакотерапевтичні ефекти всіх компонентів.

Імупрет® випускається в таблетках і краплях для прийому всередину. Він дозволений дорослим і дітям старше 1 року (в рідкій формі). Згідно з інструкцією, цей рослинний засіб добре переноситься і рідко спричиняє побічні ефекти, тому його можна вживати тривалий час (відповідно до рекомендацій лікаря).

Імупрет® — це натуральний препарат для лікування ларингіту в домашніх умовах, профілактики ускладнень хвороби та попередження її рецидивів.4

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Довідник MSD Версія фахівця. Стаття «Ларингіт»

2Спеціалізований медичний портал Health-ua.com Стаття «Гострий ларингіт»

3UpToDate Стаття «Круп: клинические признаки, оценка и диагностика»

4Спеціалізований медичний портал Health-ua.com Стаття «Эффективная профилактика ОРВИ с использованием фитопрепаратов: миф или реальность?»

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я