logo
header banner articles

Профілактика застудних захворювань

Застуда — це загальна назва для групи респіраторних інфекцій, що викликаються різними вірусами (риновірусами, коронавірусами, аденовірусами та грипом). Ці захворювання характеризуються раптовим початком і проявляються симптомами, такими як нежить, кашель, біль у горлі, головний біль та загальне нездужання. Профілактика простудних захворювань відіграє ключову роль у підтримці здоров'я, особливо у холодні місяці року, коли захворюваність зростає.

Важливість профілактики простудних захворювань

Застудні хвороби хоч і вважають відносно легкими, значно впливають на якість життя людини, призводячи до нездужання, зниження працездатності та необхідності звернення за медичною допомогою. Ось переваги, які може отримати людина завдяки профілактиці:

  • Зниження ризику ускладнень — інфекції нерідко призводять до серйозніших ускладнень (наприклад, до пневмонії);
  • Економія часу — уникаючи хвороб, людина заощаджує час, який могла би витратити на відновлення після хвороби або відвідування лікарів;
  • Підвищення життєвої енергії — заходи профілактики сприяють підвищенню загального рівня енергії та працездатності, що дозволяє легше впоратися з повсякденними завданнями;
  • Зниження стресу — турбота про своє здоров'я зменшує рівень стресу, пов'язаного з можливістю захворіти на інфекційні хвороби;
  • Зміцнення імунної системи — це захищає від не тільки вірусних інфекцій, а й інших захворювань, а також сприяє збільшенню тривалості життя.

Крім того, застуда може легко передаватися від людини до людини. З вірусами, які викликають ці захворювання, можна зіткнутися у громадських місцях, у транспортних засобах і навіть у домашніх умовах. Профілактичні заходи допомагають як захистити себе, а й знизити ризик зараження оточення.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Заходи профілактики застуди

Застосування простих та ефективних заходів для профілактики застуди та грипу значно знизить ймовірність захворювання та його наслідків:

  • Регулярне миття рук — один з найефективніших способів запобігти поширенню вірусів. Особливу увагу варто приділити миття рук після відвідування громадських місць та перед їдою.
  • Використання антисептиків — якщо доступ до мила та води обмежений, застосування антисептиків на основі спирту допоможе знищити більшість вірусів та бактерій. Антисептики зручно носити із собою та використовувати в будь-яких ситуаціях.
  • Уникнення близького контакту з хворими — у періоди сезонних епідемій рекомендується обмежити контакт із людьми, які виявляють симптоми захворювань. Це особливо важливо для тих, хто має слабку імунну систему або страждає на хронічні хвороби.
  • Підтримка здоров'я через правильне харчування — вживання різноманітної їжі, багатої на вітаміни та мінерали, сприяє зміцненню імунної системи. Особливо корисні фрукти, овочі, ягоди, горіхи та продукти, багаті омега-3 жирними кислотами та антиоксидантами.
  • Фізична активність — регулярні фізичні вправи допомагають покращити циркуляцію крові та зміцнити імунітет, а також запустити багато важливих клітинних реакцій. Прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом та навіть проста розтяжка значно підвищують загальний стан організму.
  • Достатній сон — якісний та повноцінний сон (не менш ніж 7-8 годин) необхідний для відновлення сил та підтримки здоров'я. Хронічне недосипання або засинання після опівночі послаблюють імунну систему.
  • Вакцинація — щеплення проти грипу та інших вірусних інфекцій може суттєво знизити ризик захворювання. Вакцинація є важливою частиною профілактики, особливо для людей з груп ризику (дітей та людей похилого віку).
  • Зволоження повітря — сухе повітря у приміщеннях сприяє поширенню вірусів. Використання зволожувачів повітря допомагає підтримувати оптимальний рівень вологості, що сприяє зменшенню ймовірності застудних захворювань.
  • Промивання носа — щоденне промивання із застосуванням спеціальних спреїв з морською водою або фізіологічного розчину (продаються в аптеках) допоможе зволожити слизову оболонку носа, видалити забруднення та інфекційні агенти зі слизової оболонки.

Також спеціалісти рекомендують використовувати препарати на рослинній основі. Одним з ефективних таких ліків є Імупрет® від німецької компанії Біонорика. Засіб має науково доведений ефект і комплексну дію на організм.

При настанні сезону застуд та перших холодів в осінньо-зимовий період, коли висока ймовірність переохолодження, препарат призначається для активації місцевого імунітету в органах дихальної системи. Завдяки комбінації натуральних екстрактів, засіб має високу безпеку та дозволений навіть дітям. Він випускається у двох лікарських формах — це краплі оральні для дітей від 2 років та таблетки для дітей від 6 років та дорослих.

Також ліки показують відмінні результати при застосуванні з перших днів застуди та грипу, полегшуючи перебіг хвороби та запобігаючи рецидивам.

Рекомендації щодо виконання профілактичних заходів

Для ефективної профілактики простудних захворювань дорослим важливо не тільки знати про необхідні заходи, а й уміти їх виконувати. Ось кілька рекомендацій, які допоможуть організувати цей процес:

  1. Складіть розклад. Заплануйте час для виконання таких заходів, як миття рук, спорт або приготування здорової їжі. Регулярність важлива для формування звичок.
  2. Застосовуйте наочні нагадування. Використовуйте стікери або нагадування на телефоні, щоб не забувати про важливі дії. Наприклад, приклейте стікери на дзеркала чи холодильник із нагадуванням про необхідність миття рук.
  3. Поінформуйте оточуючих. Обговоріть план дій з членами сім'ї або колегами. Спільні зусилля можуть допомогти створити більш безпечне середовище та підтримувати одне одного в дотриманні рекомендацій.
  4. Підготуйте необхідні засоби. Тримайте під рукою антисептики, маски та засоби для промивання носа. Це спростить їхнє використання в потрібний момент та допоможе швидше реагувати на ситуації.
  5. Навчайте дітей. Якщо у вас діти, поясніть їм важливість профілактики. Грайте в ігри, щоб зробити процес навчання веселим та цікавим.
  6. Приділяйте увагу своїм відчуттям. Прислухайтеся до свого організму та звертайте увагу на симптоми втоми чи нездужання. Раннє звернення до лікаря може запобігти розвитку захворювання або ускладнень.
  7. Створіть зручні умови для сну. Переконайтеся, що ваше місце для сну тихе та темне. Намагайтеся лягати та вставати в однаковий час, щоб налагодити режим.
  8. Впроваджуйте здорові звички поступово. Не намагайтеся змінити все відразу, щоб уникнути перевантаження та зберегти мотивацію.
  9. Записуйте успіхи. Ведіть щоденник, в якому фіксуйте свої досягнення в дотриманні правил. Це допоможе бачити прогрес та підтримувати мотивацію.

Ці рекомендації допоможуть вам не тільки підвищити рівень захисту від застудних захворювань у домашніх умовах, але й створити стійкі звички, що позитивно позначаться на вашому здоров'ї в довгостроковій перспективі. Турбота про себе — це важливий крок до якісного життя!

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1“Нові можливості медикаментозного впливу на легкий перебіг COVID-19”, Тематичний номер «Педіатрія» № 2 (58) 2021 р
2“Стратегія відкладеної антибіотикотерапії: міф чи можливість?” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
3“Можливості фітотерапії з доведеною ефективністю в стратегії відкладеного призначення антибіотиків при гострих респіраторних інфекціях” Тематичний номер «Педіатрія» № 4 (70) 2023 р.
4Macintyre, C. R., & Chughtai, A. A. (2015). "Public Health Interventions to Prevent the Spread of Influenza." International Journal of Infectious Diseases, 38, 23-29. DOI: 10.1016/j.ijid.2015.06.014.
5Jefferson, T., et al. (2010). "Vaccines for Preventing Influenza in Healthy Adults." Cochrane Database of Systematic Reviews, 2010(7), CD001269. DOI: 10.1002/14651858.CD001269.pub4.
6Horne, B. D., et al. (2016). "Seasonal Influenza Vaccination and the Prevention of Respiratory Infections." The Journal of Infectious Diseases, 213(3), 412-420. DOI: 10.1093/infdis/jiv479.
7Karron, R. A., & McFarland, H. (2016). "The Role of Antiviral Medications in the Prevention of Influenza." Clinical Infectious Diseases, 62(7), 877-884. DOI: 10.1093/cid/civ1006.
8Watanabe, M., et al. (2013). "Effectiveness of Hand Hygiene and Respiratory Hygiene in Preventing Influenza." BMC Public Health, 13, 817. DOI: 10.1186/1471-2458-13-817.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я