Як зміцнити імунітет навесні

Усі люди хворіють по-різному. Хтось узагалі не помічає застуди або може відбутися легким нежитем, а інші змушені лежати в ліжку та приймати антибіотики. Частота хвороб та їхній перебіг залежать від здоров’я організму загалом і роботи його імунної системи.

Що таке імунна система?

Імунна система — це основний помічник організму в боротьбі з інфекціями (вірусами, бактеріями, грибками) та їхніми токсинами, найпростішими, гельмінтами. Крім того, вона захищає людину від внутрішніх «поломок» — наприклад, від розвитку раку та інших пухлин.

Органи імунної системи — це:1

 • кістковий мозок;
 • вилочкова залоза, або тимус;
 • лімфатичні вузли;
 • селезінка;
 • скупчення лімфоїдної тканини в інших органах і системах. Це мигдалини, лімфатичні вузли в кишечнику та інші.

Імунітет буває вродженим і набутим. Перший передається дитині від її батьків і забезпечує основний захист від усіх чужорідних агентів і клітин незалежно від їхнього походження.

Другий з’являється протягом життя. Основна умова для його виникнення — зустріч з інфекцією. У відповідь організм виробляє спеціальні антитіла, які небезпечні тільки для конкретного вірусу або бактерії, і запам’ятовує їх. Під час повторного зіткнення із цим збудником дорослий або дитина вже буде «озброєна».

Але набутий імунітет організму може бути як стійким (або навіть довічним), так і нестійким. Саме тому на вітрянку люди хворіють лише один раз у житті, а на риновірус (нежить) — по 5 разів за рік.

Крім того, в імунній системі є 3 рівні захисту:2

 • шкіра та слизові оболонки. Це механічна перешкода на шляху інфекції. Саме вони захищають людей від більшості інфекцій, адже у звичайному житті ми стикаємося з мільйонами вірусів і бактерій;
 • неспецифічний захист. Це і є той вроджений імунітет, який бореться з усіма збудниками. Він універсальний, але, як і в будь-якого універсального засобу, ефективність його нижча, ніж у вибіркового захисту;
 • специфічний, або набутий імунітет. Його ще називають адаптивним. Він необхідний для боротьби з тими вірусами й бактеріями, які подолали 2 рівні імунної системи.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Чому навесні знижується імунітет?

Сила імунітету в різні періоди може слабшати. Багато хто думає, що це зазвичай відбувається взимку, коли надворі холодно, не видно сонця, а з корисних продуктів є тільки капуста і яблука.

Але насправді найбільше страждає імунітет навесні, особливо на її початку. До цього часу в організмі виникає зимовий дефіцит вітамінів. До того ж у холодну пору року люди зазвичай мало гуляють і ще менше бувають на сонці.

Зверніть увагу: сонечко корисне організму не лише теплом і гарним настроєм. Під впливом його променів у шкірі активно виробляється вітамін Д. Це про гормон, який бере участь у всіх обмінних процесах організму. Він зменшує рівень окисного стресу й разом з іншими вітамінами (Е і С) незамінний для нормальної роботи імунної системи.3
Саме тому для зміцнення імунітету навесні ендокринологи радять вживати профілактичні дози вітаміну Д уже із середини осені.

Дуже часто люди помічають, що, навіть якщо восени та взимку вони не хворіли, навесні обов’язково підхоплюють застуду чи ГРВІ, хоча, здавалося б, сезон вірусних інфекцій уже закінчився. Насправді період з початку березня до кінця квітня дуже сприятливий для всіляких захворювань. Сприяє цьому й погода: сонце й тепло дуже різко можуть змінитися заморозками та снігом. І раптовий перехід від футболок до курток нікого не дивує.

Щоб уникнути частих хвороб та їхнього затяжного перебігу, потрібно зміцнювати імунітет заздалегідь. Це можна робити й без ліків. Але якщо звичайних немедикаментозних методів недостатньо, слід звернутися до лікаря. Він проведе комплексне обстеження і встановить причину ослабленого імунітету.

Підвищуємо імунітет навесні

Існує багато рекомендацій, як зміцнити імунну систему. Особливо популярними є рецепти народної медицини. Проте лікарі радять не експериментувати з власним здоров’ям і просто дотримуватися базових правил:

 • правильно харчуватися. Для нормальної роботи імунної системи потрібні вітаміни та мікроелементи, тож перевагу потрібно віддавати овочам і фруктам. Також багато корисних речовин міститься в горіхах, різному насінні та рослинних оліях;
 • багато рухатися. Звичайної прогулянки до машини недостатньо. Потрібно виділяти хоча б 40–60 хвилин 2 рази на день, щоб розім’яти м’язи, подихати свіжим повітрям і отримати свою порцію сонячних променів. У цьому відношенні виграють власники собак — вони гуляють у будь-яку погоду й зазвичай набагато краще почуваються;
 • піклуватися про рівень вітаміну Д ще влітку. Найкращий варіант накопичити його побільше — це відпочинок на морі, але і звичайні прогулянки в парку теж підійдуть. Влітку, навесні та на початку осені гуляти потрібно довше — по 1,5–2 години. Головне, не робити цього в період з 11 до 17 години дня, коли інтенсивність шкідливого сонячного випромінювання максимальна;
 • намагатися уникати інфекцій, які пригнічують імунітет — наприклад, грипу. У період епідемії потрібно носити маску й не контактувати з хворими людьми. Це не врятує від зараження на 100 %, але суттєво знизить ризик хвороби.

Цікавий факт: дуже часто імунна система організму страждає від нестачі заліза. Він може не виявлятися у звичайному аналізі крові. Але під час дослідження спеціального показника феритину підтверджується прихований залізодефіцит. Без підвищення рівня цього мікроелемента не допомагають жодні імуномодулятори.

Пацієнти часто запитують лікаря: «Чим підняти імунітет навесні, якщо звичайні заходи не допомагають?«Іноді для посилення захисних сил організму потрібно приймати ліки. Але визначити, який саме препарат необхідний людині, може тільки фахівець. Самолікування в більшості випадків не допомагає, а шкодить здоров’ю.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Які ліки підвищують імунітет?

Найпопулярніші препарати для підняття імунітету, які призначають найчастіше, — це вітамінно-мінеральні комплекси та рослинні імуномодулятори.

Добавки з вітамінами й мікроелементами — корисні ліки, але зазвичай їх потрібно приймати протягом усього осінньо-зимового періоду. Якщо дорослий або дитина відмічає ослаблення імунітету навесні, часто і тривало хворіє, одними вітамінами їй не допомогти.

У такій ситуації лікарі призначають рослинні імуномодулятори від німецької компанії Біонорика СЕ, а саме комбінований фітонірингований препарат Імупрет®.

Зверніть увагу: Імупрет® — це не синтетичний імуностимулятор, який «підстьобує» окремі ланки імунної системи та грубо втручається в її роботу. Такі ліки бувають потрібні за важких дефектів імунітету, але велика кількість побічних ефектів обмежує їх застосування.

Імупрет® діє на організм м’яко й безпечніше: він зміцнює здоров’я та активує роботу власного неспецифічного імунітету, підвищуючи тим самим опірність інфекціям загалом. Також цей натуральний препарат зменшує набряк і пригнічує запальний процес, проявляє противірусну та антибактеріальну активність.

Імупрет® для зміцнення імунітету призначають дорослим і дітям у домашніх умовах, оскільки він містить тільки лікарські рослини, які дуже рідко виявляють побічні ефекти. Для зручності застосування цей засіб випускається в таблетках і краплях, він дозволений малюкам з 1 року.4

Імупрет® — вибір сучасних лікарів для допомоги ослабленому організму під час застуди та ГРВІ, а також для профілактики їхніх рецидивів та ускладнень.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Буковинський державний медичний університет. Стаття «Значення органів імунної системи для формування сил організму»

2Довідник MSD Версія фахівця. Стаття «Защитные механизмы хозяина против инфекции»

3Буковинський державний медичний університет. Стаття «Вплив дефіциту вітаміну D та цинку на перебіг COVID-19»

4Державний реєстр лікарських засобів. Імупрет®. Інструкція

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я