Як підвищити імунітет перед сезонами застуд

Коли приходить осінь, починається сезон застуд і ГРВІ. Але не всі хворіють на вірусні інфекції однаково. У когось не буває навіть нежитю, тоді як інші примудряються підхопити та бронхіт, і запалення легенів.

Захворюваність на ГРВІ та перебіг хвороби безпосередньо пов’язані з роботою імунної системи. Що сильніший імунітет, то менші шанси постраждати від інфекцій.

Як працює імунна система?

Імунна система — це головний захисник організму від вірусних, бактеріальних, грибкових та інших інфекцій, а також від розвитку пухлин. Люди живуть у середовищі, яке населяє величезна кількість мікроорганізмів, і без імунітету людство б давно вимерло.

Імунна система включає 3 рівні захисту:1

 • природні бар’єри, які захищають внутрішні органи від інфекції. До них відносять шкіру та слизові оболонки;
 • неспецифічні імунні реакції. Це захист організму від будь-яких мікробів незалежно від їхнього виду. Забезпечують його спеціальні клітини — нейтрофіли та макрофаги, які поглинають збудників хвороби;
 • специфічні імунні реакції, або антитіла. Вони виробляються у відповідь на проникнення в організм певного вірусу, бактерії або грибка й діють тільки проти нього — наприклад, імунітет проти грипу не допоможе при інфікуванні гемофільною паличкою або мікобактерією туберкульозу.

Також учені та лікарі виділяють 2 форми імунної відповіді:

 • вроджену. Вона передається новонародженому від батьків і забезпечує неспецифічні імунні реакції;
 • набуту, або адаптивну. Якщо мікроорганізму вдалося «проскочити» через неспецифічний бар’єр, він спричиняє розвиток хвороби. Але у відповідь організм виробляє специфічні антитіла, які цілеспрямовано борються зі збудником.

Імунна система та її функції тісно пов’язані з нервовою та ендокринною системами, вона регулюється гормонами та особливими речовинами (цитокінами, нейромедіаторами). Її здоров’я і сила залежать від багатьох чинників, тому причини зниженого імунітету можуть бути різними.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Від чого знижується імунітет?

Коли імунітет знижений, людина починає хворіти дуже часто — одне захворювання може змінюватися іншим, особливо в період з осені до весни. Інфекції набувають затяжного характеру: якщо в середньому нежить триває 5–7 днів, то за «поганого» імунітету симптоми можуть зберігатися 2–3 тижні. Також слабкість імунної системи призводить до розвитку ускладнень або переходу хвороби в хронічну форму.

Особливо схильні до цього літні люди та маленькі діти. Раніше в педіатрії таких пацієнтів навіть об’єднували в окрему групу — «діти, які часто і тривало хворіють». У літньому віці імунна система старіє разом з організмом. У лікарів існує спеціальний термін для позначення цього стану — «імуностаріння».2 Для нього характерні:

 • хронічні уповільнені запальні процеси зі слабо вираженими симптомами;
 • часті інфекції (грип і запалення легенів входять до 10 основних причин смертності в літніх людей);
 • підвищений ризик розвитку раку;
 • аутоімунні захворювання (за них імунна система починає атакувати власні клітини та тканини організму).

Захисні сили організму можуть страждати при вроджених дефектах імунітету. Люди з такими захворюваннями практично не здатні чинити опір вірусним або бактеріальним інфекціям. Також бувають набуті імунодефіцити — наприклад, спричинені ВІЛ.

Але набагато частіше у своїй практиці лікарі стикаються зі звичайним зниженням неспецифічного імунітету. Основні причини цього стану:

 • дефіцит вітамінів;
 • рідкісне перебування на свіжому повітрі та сонці (вітамін Д виробляється в шкірі саме під впливом сонячних променів);
 • незбалансоване харчування;
 • малорухливий спосіб життя;
 • часті інфекції;
 • постійний стрес, фізичне і психоемоційне напруження;
 • нестача заліза в організмі.

Часто пацієнти запитують лікаря: «Якщо немає імунітету — що робити? «Коли захисні сили організму слабшають, імунну систему організму потрібно зміцнювати.

Як зміцнити імунітет, щоб не хворіти?

Початок сезону застудних захворювань завжди лякає людей, схильних до частих інфекцій. Дітям доводиться постійно пропускати садок або школу, відставати в навчанні. Дорослі люди змушені брати лікарняні або переносити хвороби «на ногах», що погано як для здоров’я пацієнта, так і для оточуючих його осіб.

У такому разі краще заздалегідь звернутися до сімейного лікаря, і він обов’язково пояснить, що потрібно робити для підняття імунітету з урахуванням стану здоров’я людини.

Як зміцнити імунітет без ліків:

 • правильно харчуватися — з переважанням свіжих овочів і фруктів, горіхів, риби, рослинних олій. З раціону краще виключити або обмежити тваринні жири (жирне м’ясо, наваристі бульйони), легкозасвоювані вуглеводи (торти, тістечка й булочки у великих кількостях), газовані напої;
 • позбутися шкідливих звичок (куріння і вживання спиртних напоїв);
 • у будь-яку погоду гуляти хоча б по 30–60 хвилин кілька разів на день;
 • виходити на сонечко (це особливо корисно взимку і восени);
 • більше відпочивати, постаратися змінити свій спосіб життя, щоб зменшити напругу і стрес. Дуже корисна для працюючих людей зміна місця на вихідних;
 • своєчасно лікувати хронічні хвороби (особливо запалення горла, мигдаликів і навколоносових синусів), вони служать джерелом постійної інфекції в організмі;
 • за призначенням лікаря приймати вітаміни й мікроелементи;
 • не забувати про контрастний душ, плавання в басейні, ранкові пробіжки.

Щоб не хворіли діти, їх потрібно загартовувати від самого народження, не кутати в теплий одяг, давати змогу гуляти якомога довше й за можливості обмежити контакти з хворими людьми. Важливу роль відіграє і правильне лікування звичайних застуд та ГРВІ. Рутинне призначення антибіотиків призводить до ослаблення природного імунітету й затяжних хвороб у майбутньому.

Також лікар підкаже, чим зміцнювати імунітет, якщо ці заходи не допомагають. Зазвичай фахівці віддають перевагу рослинним препаратам із доведеною ефективністю — таким, як Імупрет® від німецької компанії Біонорика СЕ.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Засоби для зміцнення імунітету в дорослих

Натуральний фітопрепарат Імупрет® містить у своєму складі екстракти 7 лікарських рослин:

 • ромашки;
 • алтея;
 • хвоща;
 • деревію;
 • кори дуба;
 • волоського горіха;
 • кульбаби.

У дослідженнях було встановлено, що Імупрет® посилює ефективність неспецифічної імунної системи — він полегшує розпізнавання і знищення фагоцитами хвороботворних мікробів.3 Ці ліки проявляють противірусну активність у разі грипу, а також сприяють внутрішньоклітинному руйнуванню бактерій.

У разі застуди та ГРВІ Імупрет® чинить протизапальну та протинабрякову дію, завдяки чому симптоми хвороби минають набагато швидше. А завдяки своєму позитивному впливу на захисні сили організму імунопідсилюючий препарат Імупрет® запобігає не тільки розвитку ускладнень, а й рецидивам захворювань.

Саме він допомагає запобігти виснаженню імунітету через постійні інфекції. Особливо ефективний препарат під час лікування дітей, які щодня стикаються з новими мікробами в садку та школі.

Щоб зменшити нескінченні дитячі хвороби, педіатри призначають Імупрет®, для чого вживати його потрібно довго (наприклад, 6 тижнів у разі хронічного запалення мигдаликів). Але високий профіль безпеки ліків і дуже рідкісний розвиток побічних ефектів дають змогу призначати Імупрет® як дорослим (у таблетках і краплях), так і малечі (у краплях з 1 року, у таблетках — із 6 років).4

Імупрет® — це унікальний імуномодулятор для зміцнення природного захисту організму в будь-яку пору року.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Довідник MSD Версія фахівця. Стаття «Защитные механизмы хозяина против инфекции»

2UpToDate Стаття «Иммунная функция в пожилых людей»

3Спеціалізований медичний портал Health-ua.com Стаття «Комбинированный растительный препарат укрепляет иммунитет»

4Державний реєстр лікарських засобів. Імупрет®. Інструкція

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я