logo
header banner articles

Що робити за перших ознак застуди у дорослих?

Застуда — поширене респіраторне захворювання, особливо у холодну пору року. Багато хто сприймає її як щось невинне, але насправді без належної уваги хвороба може перерости в серйозніші проблеми зі здоров'ям. Не всі знають, як правильно діяти при перших симптомах захворювання, що часто призводить до помилок та затягування одужання. Важливо знати, що робити та чого уникати за перших ознак інфекції, щоб мінімізувати ризики та швидше повернути собі гарне самопочуття.

Перші симптоми застуди

Важливо звернути увагу на такі ознаки, які допоможуть розпізнати застуду, що наближається:

  • Пирхота в горлі — у перший день застуди воно часто супроводжується легким дискомфортом при ковтанні, почуттям сухості та подразненням слизової оболонки. Нерідко цей симптом багато хто сприймає як результат перевтоми або сухого повітря у приміщенні;
  • Нежить та закладеність носа — людина починає частіше сякати, з'являється відчуття важкості в носових пазухах. Збільшення виділення слизу пов'язані з тим, що вірус викликає запалення слизової оболонки носа;
  • Слабкість та загальна втома — це почуття зазвичай виникає раптово, навіть за відсутності фізичних навантажень. У організму знижується загальна опірність, що робить його більш уразливим для інфекцій.
  • Підвищення температури — у дорослих температура при застуді рідко підіймається понад 37,5–38°C, але навіть незначне підвищення може свідчити про початок запального процесу.

Симптоми застуди в дорослих у деяких випадках проявляються непомітно, але їх важливо розпізнати на ранній стадії, щоб не захворіти на серйозніші форми захворювань дихальної системи.

Що робити за перших ознак застуди?

Якщо з'явилися перші ознаки застуди, важливо відразу вжити заходів, щоб запобігти погіршенню стану та прискорити одужання:

  • Відпочинок та достатній сон — організму потрібна енергія, щоб боротися з вірусом, тому необхідно забезпечити собі повноцінний відпочинок. Лягайте спати до 22:00 і забезпечте хоча б 7–8 годин сну (нерідко хворий спить до 10–12 годин).
  • Велика кількість рідини — важливо пити багато звичайної простої води (бажано без цукру та меду). Можна її трохи підігріти чи замінити трав'яними відварами. Це не тільки допомагає запобігти зневодненню, але й полегшує біль у горлі та нежить.
  • Полоскання горла — якщо відчуваєте пирхоту в горлі, полоскання розчинами соди, солі або відварами трав (ромашка, календула) допомагає усунути запалення та зменшити подразнення.
  • Зволоження повітря — сухе повітря може погіршити стан слизових оболонок, тому важливо підтримувати нормальний рівень вологості у приміщенні. Використання зволожувача або просте розвішування вологих рушників у кімнаті допоможуть створити комфортніші умови для дихання.
  • Провітрювання — свіже повітря знижує концентрацію вірусів у приміщенні та покращує якість повітря, що особливо важливо при застуді. Регулярне провітрювання кімнати на 10–15 хвилин кілька разів на день сприяє кращому самопочуттю та полегшує дихання.
  • Прийом вітамінів та мінералів — щоб підтримати імунну систему, приймайте добавки з вітамінами C і D, а також цинком та магнієм. Однак, слід пам'ятати, що їхній прийом у великих дозах може знизити концентрацію інших елементів в організмі, які також необхідні для усунення інфекції (наприклад, цинк у дозі понад 50 мг знижує рівень селену та міді).
  • Харчування — найчастіше хворий в період застуди не має апетиту та це нормально. Харчуйтеся у своєму комфортному режимі при відчутті голоду. Не забувайте збагачувати раціон необхідними нутрієнтами та антиоксидантами, які містяться в рибі, курці, овочах, фруктах та ягодах.

Також слід обережно приймати лікарські препарати. По-перше, не варто знижувати температуру медикаментами, якщо температура тіла знаходиться в межах до 38 ° C — це потрібно для того, щоб імунна система ефективніше впоралася з інфекцією самостійно. По-друге, часто для зниження запалення та температури використовують протизапальні засоби (наприклад, ібупрофен). Однак такі препарати вкрай негативно впливають на роботу шлунково-кишкового тракту та всмоктування корисних речовин. Тому їх слід приймати суворо при призначенні лікаря.

З перших днів респіраторно-вірусних захворювань краще розпочати лікування рослинними препаратами, такими як Імупрет®. Ці ліки від німецького виробника Біонорика допоможе зняти перші симптоми, полегшити перебіг хвороби без ускладнень, а також підвищити опірність організму до інфекцій та запобігти рецидивам (повторенням хвороби).

Імупрет® містить комбінацію натуральних екстрактів, комплексна дія якого підтверджена науковими дослідженнями. Препарат бореться із симптомами застуди, у тому числі з грипом. Він представлений у двох формах: краплі оральні для дітей від 2 років та таблетки для дітей від 6 років та дорослих.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Чого уникати за перших ознак застуди?

Коли організм починає сигналізувати про наближення застуди, важливо не лише розпочати правильне лікування, щоб зупинити інфекційний процес, але й уникати деяких поширених помилок:

  • Ігнорування симптомів — відмова від своєчасних дій нерідко призводить до ускладнень та затяжного перебігу захворювання;
  • Фізичні навантаження — краще уникати інтенсивних фізичних тренувань та важких навантажень, оскільки вони послаблюють організм;
  • Переохолодження — важливо підтримувати тіло в теплі. Не варто виходити надвір без достатнього захисту від холоду чи перебувати у прохолодних, сирих приміщеннях;
  • Застосування антибіотиків без призначення лікаря — застуда зазвичай викликається вірусами, а антибіотики діють на бактерії. Не варто приймати такі ліки без необхідності, оскільки це не тільки марно, але й може завдати шкоди організму, послабивши імунітет і порушивши баланс мікрофлори;
  • Самолікування — використання великої кількості медикаментів та народних засобів без призначення лікаря може призвести до небажаних наслідків. Найкраще проконсультуватися з лікарем при погіршенні стану.

З появою перших холодів можна також запобігти застуді, використовуючи методи профілактики.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Застуда зазвичай проходить в домашніх умовах самостійно, але в деяких випадках важливо вжити заходів і звернутися до лікаря. Ось ситуації, коли необхідно отримати медичну консультацію:

  • Тривала висока температура — якщо температура понад 38°C зберігається більш ніж 3 днів, це може вказувати на ускладнення, такі як бактеріальна інфекція;
  • Утруднене дихання або біль у грудях — задишка, біль при диханні або відчуття здавленості у грудях можуть свідчити про пневмонію або інші серйозні респіраторні проблеми;
  • Сильний біль у горлі або утруднене ковтання — якщо біль у горлі стає нестерпним або ковтання викликає великі труднощі, це може бути ознакою ангіни або інших інфекцій.
  • Гнійні виділення з носа або затяжний кашель — якщо виділення з носа стали зеленими або жовтими, або кашель триває більш ніж тиждень;
  • Симптоми, не характерні для застуди – при появі незвичайних симптомів (висипання, сильний головний біль, біль у вухах або різке погіршення зору);
  • Людям з ослабленим імунітетом або хронічними хворобами слід відразу звертатися до лікаря за появи симптомів застуди, щоб запобігти ускладненням.

Застуда потребує уважного підходу. Уникаючи цих помилок, ви зможете швидше впоратися із хворобою та запобігти її ускладненням.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1“Нові можливості медикаментозного впливу на легкий перебіг COVID-19”, Тематичний номер «Педіатрія» № 2 (58) 2021 р
2“Стратегія відкладеної антибіотикотерапії: міф чи можливість?” Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 9 (526), 2022 р.
3“Можливості фітотерапії з доведеною ефективністю в стратегії відкладеного призначення антибіотиків при гострих респіраторних інфекціях” Тематичний номер «Педіатрія» № 4 (70) 2023 р.
4Rizzo, C., & Rappaport, R. (2016). "Prevention of Respiratory Tract Infections: A Review of Evidence-Based Approaches." Journal of Family Medicine and Primary Care, 5(4), 707-712. DOI: 10.4103/2249-4863.198867.
5Tamerius, J. D., et al. (2013). "The Effect of Vaccination on Seasonal Influenza: A Review of the Literature." Vaccine, 31(39), 4464-4470. DOI: 10.1016/j.vaccine.2013.07.036.
6Horne, B. D., et al. (2015). "Seasonal Influenza Vaccination and Respiratory Illnesses: A Review of the Literature." American Journal of Preventive Medicine, 49(4), 706-712. DOI: 10.1016/j.amepre.2015.06.015.
7Monto, A. S. (2015). "Epidemiology of Viral Respiratory Infections in Adults." The New England Journal of Medicine, 373(12), 1144-1153. DOI: 10.1056/NEJMra1501866.
8Peebles, R. S., & Graham, B. S. (2016). "Vaccination Strategies for the Prevention of Respiratory Viral Infections." Current Opinion in Virology, 20, 74-80. DOI: 10.1016/j.coviro.2016.06.004.
9Walsh, E. E., & True, L. D. (2014). "Prevention of Respiratory Syncytial Virus Infection in Adults: A Review of Current Guidelines." American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, 189(8), 947-952. DOI: 10.1164/rccm.201311-1999CI.
10Wilkins, K. A., et al. (2018). "The Role of Nutritional Supplements in the Prevention of Respiratory Infections: A Review." Journal of Nutrition and Metabolism, 2018, 1-8. DOI: 10.1155/2018/8940281.
11Albrecht, L., et al. (2017). "The Effect of Lifestyle Interventions on the Incidence of Respiratory Infections in Adults: A Systematic Review." Preventive Medicine Reports, 7, 156-164. DOI: 10.1016/j.pmedr.2017.07.004.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я