Лікування тонзиліту у дорослих

Тонзиліт — це запалення піднебінних мигдалин (гланд), з яким стикається більшість людей. Найчастіше на нього вперше хворіють ще в дитинстві, але й дорослі люди нерідко звертаються до лікаря із цього приводу.

Тонзиліт може протікати в гострій і хронічній формі, спричиняти неприємні симптоми та завдавати чимало страждань. Також у разі неправильного лікування після запалення мигдалин можуть розвинутися серйозні ускладнення. Своєчасне звернення до лікаря і дотримання його рекомендацій — запорука швидкого одужання і профілактика важких наслідків для здоров’я.

Основні причини тонзиліту в дорослих

Раніше вважалося, що будь-яке запалення мигдаликів спричинене бактеріями, і лікарі відразу призначали антибіотики. Однак потім було встановлено, що найчастіше винуватцями тонзиліту виступають різноманітні віруси (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитіальні віруси).1

І лише в 5–10 % випадків (за іншими даними — у 30 %) збудники хвороби — це бактерії, переважно β-гемолітичний стрептокок, фузобактерії, інші штами стрептококів, мікоплазми, хламідії, стафілококи.

Цікавий факт: досі існує плутанина в термінах «тонзиліт» і «ангіна». Більшість лікарів ангіною називає запалення мигдаликів, що спричинене β-гемолітичним стрептококом. У медичних довідниках нерідко зазначено, що ангіна — це інфекційне запалення будь-яких мигдаликів (незалежно від збудника), що протікає з характерною клінічною картиною (висока лихоманка, сильна інтоксикація). Сучасні отоларингологи замість терміна «ангіна» використовують «тонзиліт» або «тонзилофарингіт», оскільки інфекція часто вражає не тільки мигдалики, а й ротоглотку.

Найчастіші причини хронічного тонзиліту в дорослих:3

 • неправильне лікування гострого тонзиліту;
 • збереження бактерій і вірусів у мигдаликах, що провокує постійні загострення;
 • інші вогнища інфекції (хронічні риносинусити, фарингіти), які підтримують запальний процес;
 • алергічні реакції;
 • закидання шлункового вмісту в стравохід і глотку. Це призводить до постійного хімічного подразнення мигдалин і розвитку неінфекційного хронічного тонзиліту.

Часті тонзиліти зазвичай пов’язані зі зниженням імунітету й потребують комплексного обстеження та лікування.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Гостра та хронічна ангіна — симптоми

Симптоми тонзиліту в дорослої людини зазвичай дуже яскраві, і попередній діагноз встановити нескладно. Вони включають:

 • сильний біль у горлі, особливо під час ковтання;
 • підвищення температури тіла;
 • слабкість, розбитість.

Якщо тонзиліт протікає на тлі ГРВІ, то пацієнт також може скаржитися на головний біль, нежить, кашель, біль у суглобах і м’язах.

У разі бактеріальної (стрептококової) ангіни на перший план виступають:

 • біль у горлі. Зазвичай він настільки сильний, що хвора людина не може навіть їсти в перші дні захворювання. Ангіни без болю в горлі не буває;
 • виражена інтоксикація. Сильна розбитість, слабкість, дуже погане самопочуття — типові ознаки стрептококового тонзиліту;
 • збільшені, вкриті нальотом мигдалини в горлі2, на них можуть проявлятися пробки;
 • збільшення і болючість передніх шийних лімфатичних вузлів.

Зверніть увагу: за симптомами й оглядом горла достовірно відрізнити вірусний тонзиліт від бактеріального не можна. На користь вірусного говорять супутні прояви ГРВІ (нежить, кашель), не така висока температура й менш виражена інтоксикація. Однак встановити правильний діагноз можна тільки за допомогою експрес-тесту (Test Strep A) або бакпосіву із зіву.

Хронічний тонзиліт у дорослих зазвичай протікає з менш яскравими симптомами. У період загострення пацієнти скаржаться на біль у горлі та підвищення температури. Під час настання ремісії симптоми хвороби відсутні, але зберігаються збільшені мигдалини, іноді відмічається неприємний запах із рота (галітоз).

Як протікає тонзиліт?

Перебіг гострої форми тонзиліту залежить від збудника. За вірусної інфекції інкубаційний період становить 1–6 днів, частіше 2–4. Період заразності (контагіозності) досить тривалий: він починається за 1–2 дні до появи перших ознак ангіни й може тривати до 21 дня. Залежно від типу вірусу терміни контагіозності різняться. Під час контакту інфікується до 60–70 % людей.

При стрептококовому тонзиліті інкубаційний період коротший — від 12 до 96 годин. Людина заразна з перших симптомів хвороби й ще протягом доби після початку прийому антибіотиків (за умови, що вони ефективні щодо гемолітичного стрептокока групи А). Якщо ж антибактеріальні препарати не використовувалися, то хворий може поширювати інфекцію близько тижня після зникнення симптомів. У середньому при бактеріальній ангіні заражається до 25 % контактних осіб.

При загостренні тонзиліту симптоми нагадують гостру форму, але не так сильно виражені. Однак від цього захворювання не стає менш небезпечним, особливо, якщо йдеться про хронічну бактеріальну ангіну. Такі осередки інфекції впливають на здоров’я організму загалом, порушують роботу імунітету, можуть негативно впливати на розвиток дитини під час вагітності.

Лікарів часто запитують: «Що робити, якщо не проходить тонзиліт?«Насамперед потрібно встановити причину захворювання і чинники, які підтримують запальний процес. А лікування хронічної форми має обов’язково впливати не тільки на збудника хвороби, а й на імунну систему, адже саме від неї залежить одужання або стійкість/тривалість ремісії (період без загострень).

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Як лікувати тонзиліт у дорослих?

Як і чим лікувати тонзиліт у дорослого пацієнта, може сказати тільки лікар після встановлення причини хвороби.

Стрептококова ангіна лікується антибіотиками. Це необхідно не тільки для одужання (в деяких випадках воно настає і без ліків), а і для профілактики ускладнень. За вірусного тонзиліту зазвичай застосовують симптоматичне лікування — жарознижувальні та протизапальні препарати, знеболювальні спреї для горла.

Але ці засоби тільки полегшують прояви хвороби, а для прискорення одужання сучасні отоларингологи включають у схему терапії рослинні препарати — такі, як Імупрет® від німецької компанії Біонорика. Це фітоніринговий лікарський засіб, який виготовляється зі спеціальної рослинної сировини з використанням стандартизованих високотехнологічних процесів.

До складу Імупрету® входять компоненти 7 лікарських рослин — алтея, ромашки, хвоща, деревію, листя волоського горіха, кори дуба. Їхній комплексний вплив на організм забезпечує такі фармакотерапевтичні ефекти:

 • зниження запального процесу;
 • зменшення набряку тканин;
 • активація універсальних механізмів імунного захисту від вірусів і бактерій (перша і друга лінії захисту від мікроорганізмів);
 • противірусну активність при респіраторних вірусах;
 • внутрішньоклітинне руйнування бактерій.

Згідно з інструкцією Імупрет® дозволений дорослим і дітям з 1 року, для зручності застосування його випускають у таблетках і краплях для прийому всередину. Завдяки хорошій переносимості та рідкісним побічним реакціям цей натуральний препарат можна приймати тривалим курсом (6 тижнів у разі хронічного запалення мигдаликів).4 Така терапія безпечніша та за ефективністю не поступається синтетичним лікам.

Лікування тонзиліту в дорослих у домашніх умовах можливе, якщо дотримуватися рекомендацій лікаря і виконувати всі його призначення. Оригінальний фітоніринговий препарат Імупрет® допомагає прискорити одужання і запобігати ускладненню хвороби або рецидив при хронічному тонзиліті.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Empendium. Посібник Внутрішні хвороби. Стаття «Гостре запалення глотки та мигдаликів (ангіна)»

2Довідник MSD Версія фахівця. Стаття «Тонзиллофарингит»

3UpToDate Стаття «Тонзиллэктомия у взрослых: показания», раздел «Рецидивирующий и хронический тонзиллофарингит»

4Державний реєстр лікарських засобів. Імупрет®. Інструкція

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я