Чим лікувати ларингіт у дорослих?

В осінньо-зимові періоди інфекцій на прийомі в лікаря нерідко можна почути слово «ларингіт». І якщо зі звичайним запаленням горла (фарингітом) або ангіною (тонзилітом) будь-яка людина стикалася хоча б раз у своєму житті, то діагноз «ларингіт» насторожує, а іноді й лякає.

Що таке ларингіт і чим він небезпечний?

Горло людини з’єднується з дихальною трубкою (трахеєю) за допомогою особливого органа, який складається з хрящів (щитоподібного, перснеподібного та інших). Їх легко можна промацати в себе на шиї, а в чоловіків їх видно неозброєним оком (так званий кадик). Усередині розташовані голосові зв’язки.

Цей хрящовий орган називається гортань, латиною — larynx, тому на запитання «Ларингіт — що це?» відповісти досить легко. Ларингіт — це запалення гортані. Воно може зустрічатися в будь-якому віці й завдавати хворій людині чимало неприємних відчуттів.

Основні причини ларингіту:

 • ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція).
 • Надмірне навантаження на голосові зв’язки. Це часта причина ларингіту в дорослих — наприклад, вихователів, вчителів, співаків або дикторів.
 • Вдихання подразнювальних речовин — сигаретного диму, парів бензину, аерозолів, а також занадто холодного (морозного) або гарячого повітря.
 • Частий закид шлункового соку в горло (так званий рефлюкс при гастроезофагеальній рефлюксній хворобі, або ГЕРХ). Нерідко саме симптоми ларингіту стають єдиним проявом цього захворювання.
 • Булімія, за якої людина постійно викликає блювоту, і, відповідно, подразнює гортань шлунковим соком.
 • Алергія (алергічний набряк гортані).

Якщо діагностовано ларингіт, кашель може бути не тільки симптомом, а і причиною цього захворювання. Наприклад, у разі запалення легенів або бронхів, інфекційних захворювань (дифтерії та кашлюку) постійний надсадний кашель подразнює слизову оболонку гортані та провокує запальний процес. Підсумком стає розвиток ларингіту.

Цікавий факт: куріння в чоловіків і жінок може спричинити не просто ларингіт, а й набряк Рейнке. Це набряк у ділянці голосових зв’язок, який спричиняє захриплість, саме тому завзятих курців легко розпізнати за голосом. Такий набряк може сформуватися й у людей, які постійно вдихають дим (на промислових виробництвах).1

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Що спричиняє ларингіт?

Лікарів нерідко запитують: «Ларингіт — інфекційне захворювання чи ні?» Так, дуже часто запалення гортані пов’язане з інфекцією.

Ясна річ, що викликають ларингіт:

 • Віруси. Хворобу можуть викликати різні віруси (риновіруси, аденовіруси, вірус Епштейна-Барр), але частіше — збудник парагрипу. Якщо запалення гортані викликане вірусом грипу, воно зазвичай протікає набагато важче.
 • Бактерії (мораксели, пневмококи, гемофільна паличка, хламідії).
 • Грибки.

Зверніть увагу: бактеріальний інфекційний ларингіт зазвичай зустрічається рідко. Вважається, що на його частку припадає не більше 10 % усіх випадків запалення гортані, пов’язаних з інфекцією. Передбачувані збудники визначаються під час проведення спеціального аналізу — бакпосіву із зіву. Але деякі бактерії знаходяться там навіть у людей без ознак хвороби, тому сказати напевно, чи є ці мікроорганізми причиною бактеріального ларингіту, складно.

Неінфекційні ларингіти пов’язані з подразненням гортані — механічним (голосове навантаження, крик), хімічним (токсичні пари й аерозолі), температурним, алергічним.

Також хворі люди часто цікавляться, чи може ларингіт передаватися іншим членам сім’ї. Навіть якщо йдеться про інфекційне запалення гортані, саме захворювання передаватися не може, але його збудник — цілком. Це означає, що в разі близького контакту друга людина теж захворіє на ГРВІ, але в неї не обов'язково розвивається саме ларингіт. Це може бути запалення горла (фарингіт), мигдалин (тонзиліт) або бронхів.

За перебігом лікарі виділяють гострий і хронічний ларингіт. Гострий ларингіт — це хвороба, яка розвивається швидко, з характерними й вираженими проявами. За хронічного ларингіту симптоми можуть бути стертими й не надто турбувати пацієнта. Для хвороби характерний хвилеподібний перебіг — з періодичними загостреннями на тлі ГРВІ або інших провокуючих чинників. Хронічне запалення гортані, а саме голосових зв’язок, вважається професійним захворюванням учителів і людей, чия робота пов’язана з підвищеним голосовим навантаженням.

За хронічного й гострого ларингіту причини захворювання схожі, але, наприклад, бактеріальні збудники частіше виявляються за хронічної форми. Ці мікроорганізми проявляють активність і спричиняють загострення в разі ослаблення імунітету (переохолодження, нестачі вітамінів, фізичного виснаження). Також хронічний ларингіт частіше розвивається на тлі інших хвороб (рефлюксу шлункового соку) або дії провокуючих чинників.

За хронічного перебігу хвороби виділяють 2 стадії ларингіту — загострення та ремісію (відсутність симптомів хвороби). Ремісія може бути повною і неповною, стійкою або нестійкою.

Як визначити ларингіт?

На форумах і на прийомі в лікаря часто цікавляться: «Як зрозуміти, що в тебе ларингіт?«У цієї хвороби є свої характерні прояви, які дають змогу швидко встановити правильний діагноз.

За гострого і хронічного ларингіту перші ознаки — це захриплість або осиплість голосу. Хвора людина зазвичай говорить тихо, пошепки, часто голос повністю пропадає — розвивається афонія. У горлі виникають відчуття лоскоту, з’являється бажання відкашлятися. На відміну від бронхіту, кашель при запаленні гортані не приносить полегшення, мокротиння не відходить.

У разі ларингіту симптоми в дорослих залежать від вираженості запального процесу і його причини. Наприклад, якщо запалення спричинене вірусом, можуть відзначатися болі в горлі та головний біль, підвищення температури, загальна слабкість.

У важких випадках хвороба ускладнюється набряком гортані, що призводить до розвитку задишки (диспное) або шумного свистячого/шиплячого дихання (стридору).2 Стридор частіше спостерігається в дітей. Поява цих симптомів при ларингіті вимагає негайного звернення до лікаря, оскільки виражений набряк гортані може повністю перекрити дихальні шляхи, що призведе до задухи.

Зверніть увагу: за будь-якого ларингіту етіологія (причина, походження) хвороби відіграє вирішальну роль у визначенні тактики лікування, тому ретельне опитування (збір анамнезу) та обстеження пацієнта дуже важливі. Самостійне приймання антибіотиків у разі вірусного запалення гортані не призведе до одужання, а, навпаки, погіршить ситуацію.

При підозрі на ларингіт ознак хвороби (зміна голосу) зазвичай достатньо для встановлення діагнозу. Але якщо симптоми тривають понад три тижні, лікар обов’язково проводить ларингоскопію (огляд гортані спеціальним дзеркалом або ларингоскопом). Також повне обстеження (пряма або непряма ларингоскопія) необхідне за підозри на інші захворювання — наприклад, дифтерію, пухлину гортані, чужорідне тіло (кістка, сім’я).

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Чим лікувати ларингіт у дорослих?

Як і чим лікувати ларингіт, залежить від причини захворювання. Якщо запалення гортані викликане бактеріями, то без антибіотиків не обійтися. Але в медичній практиці бактеріальні ларингіти трапляються вкрай рідко, саме тому лікарі призначають такі препарати тільки після виключення інших причин хвороби та визначення збудника (наприклад, методом бакпосіву).

Чим лікувати ларингіт, викликаний вірусами? Принципи терапії цього захворювання не відрізняються від звичайної ГРВІ. Зовсім необов’язково скуповувати в аптеці всі противірусні препарати, оскільки здебільшого вони малоефективні.

Але за вірусного ларингіту лікування може й має включати фітопрепарати. Вони зміцнюють імунітет, усувають неприємні симптоми, зменшують запальний процес і внаслідок цього прискорюють одужання. Популярний та ефективний представник групи рослинних препаратів, який широко застосовують лікарі багатьох спеціальностей, — це Імупрет® від компанії Біонорика СЕ.

Якщо лікар встановив діагноз «хронічний ларингіт», чим лікувати це захворювання? Насамперед необхідно встановити, що провокує загострення, та усунути ці чинники — кинути палити або прийняти таблетки, які зменшують вироблення соляної кислоти в шлунку. Щоб точно визначити, як лікувати ларингіт, лікар може направити пацієнта на додаткове обстеження (наприклад, фіброгастроскопію — огляд шлунка за допомогою ендоскопа).

У разі хронічного інфекційного ларингіту лікування спрямоване не тільки на знищення мікроорганізмів, а й на зміцнення імунітету. У цьому також допоможе рослинний препарат Імупрет®.

Звичайне запалення гортані не потребує госпіталізації. Ларингіт лікувати вдома можна, якщо попередньо проконсультуватися з лікарем і дотримуватися його рекомендацій.

Як лікувати ларингіт у домашніх умовах:

 • Пити багато теплої рідини.
 • Менше розмовляти, щоб не напружувати запалені голосові зв’язки.
 • Усунути провокуючі чинники.
 • Приймати симптоматичні ліки — від температури або головного болю, якщо вони необхідні.

Імупрет® — як приймати при ларингіті?

Препарат Імупрет® (до складу його входять компоненти 7 висушених лікарських рослин) чинить комплексну дію на організм під час хвороби:

 • Активує універсальні реакції імунітету, які спрямовані на знищення збудників респіраторних захворювань.
 • Посилює внутрішньоклітинне руйнування бактерій.
 • Зменшує запалення і набряк слизових оболонок.
 • Хвощ, що входить до складу цього препарату, підсилює ефекти інших трав.

Цікавий факт: за твердженням фармацевтичного виробника ліків німецької компанії Біонорика Імупрет® також виявляє противірусний ефект щодо збудників грипу. Він зумовлений дією танінів, які містяться в корі дуба (один із компонентів ліків).

Випускається фітопрепарат у двох лікарських формах — таблетках і краплях. З огляду на рослинний склад і безпеку Імупрету®, застосування його показано в разі ларингітів не тільки в дорослих, а й у дітей. Педіатри призначають препарат малюкам старше 6 років.

Як приймати Імупрет®? Інструкція вказує такі дозування для дорослих пацієнтів:

 • При гострих проявах хвороби — по 2 таблетки (або 25 крапель) 5–6 разів на день.
 • Після стихання гострих симптомів і для профілактики загострень — по 2 таблетки (або 25 крапель) 3 рази на день.

Таблетки Імупрет® не слід жувати, їх потрібно ковтати, запиваючи достатньою кількістю води. Тривалість терапії зазвичай становить від 7 до 14 днів, але призначати її повинен тільки лікар. Самолікування будь-яким препаратом, навіть рослинним, неприпустиме.

Ліки Імупрет® показані при гострому ларингіті для швидкого усунення симптомів і прискорення одужання. Також вони ефективні за хронічної форми хвороби: цей фітопрепарат можна приймати як під час загострення, так і в період ремісії — для профілактики рецидиву.

Застосування Імупрету® за гострих і хронічних інфекційних ларингітів — це не тільки ефективне лікування запалення гортані, а і профілактика ускладнень або затяжного перебігу хвороби.3

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1MSD довідник версія фахівця. Ларингит

2Емпендіум. Посібник Внутрішні хвороби. Запалення гортані (ларингіт).

3Державний реєстр лікарський засобів. Імупрет. Інструкція

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я