У чому різниця між застудою та грипом?

Грип і застуда — незмінні супутники дорослих і дітей у холодну пору року. Зазвичай захворюваність зростає до кінця осені та зменшується на початку весни. Ці 2 захворювання не завжди можна відрізнити одне від одного, їхні симптоми та перебіг схожі, але ускладнення можуть бути різними. Найкращий спосіб не допустити їхньої появи — це уникати контактів із хворими людьми та зміцнювати свій імунітет.

Що таке грип?

Грип — це інфекційне захворювання, яке спричинене вірусами. Він може різнитися типами та підтипами. Виділяють 3 основні типи вірусів грипу — А, В і С. У більшості випадків епідемії хвороби спричинені вірусами грипу А і В.

Крім того, у вірусу грипу А є низка підтипів, які можуть дуже сильно відрізнятися перебігом хвороби та її небезпекою для людини. Найчастіше зустрічаються такі штами:

 • А (H3N2) — сезонний, відзначається практично кожної зими, вражає пацієнтів різного віку, але найнебезпечніший для осіб, старших за 65 років. У цій віковій групі спостерігається найвища смертність від грипу А (H3N2);
 • А (H1N1) 2009 — цей вірус спричинив пандемію «свинячого» грипу у 2009–2010 роках, відтоді збудник циркулює по всьому світу, як звичайний сезонний грип. Страждають від нього переважно діти, підлітки та вагітні;
 • A (H5N1) — «пташиний» грип. У цього захворювання високий рівень смертності (приблизно 60%), але поширюється збудник не так легко і швидко, як інші підтипи. Він переважно спричиняє невеликі спалахи грипу, хоча лікарі та науковці припускають можливість розвитку пандемії. Також у Китаї зареєстровано підтип А (H7N9) зі смертністю приблизно 30%.

Грип В — це сезонне захворювання, до нього однаково сприйнятливі люди різного віку, чоловіки й жінки, протікає хвороба легше.

Як протікає грип — симптоми по днях

Залежно від типу й підтипу грипу основні симптоми можуть відрізнятися, але в цих захворювань є схожі ознаки:

 • інкубаційний період може варіювати від одного дня до тижня, але найчастіше він короткий — 2–3 дні;
 • виділення вірусу починається за 1–2 дні до погіршення самопочуття;
 • в середньому хвороба (основні симптоми) може тривати від 3 до 8 днів.

Характерні симптоми грипу:

 • різкий початок;
 • лихоманка (підйом температури вище 38 °C, нерідко — до 39–40 °C);
 • озноб;
 • біль у м’язах, ломота в суглобах;
 • сильний головний біль;
 • сухий кашель;
 • значне погіршення самопочуття (типовий симптом грипу — це «лежати пластом» перші 2–4 дні).

У маленьких дітей раннім проявом грипу можуть стати фебрильні судоми — м’язові скорочення/посмикування, які розвиваються на тлі високої температури.

Основні причини захворювання на грип у будь-якій віковій групі — це контакт із хворою людиною, ослаблений імунітет і відсутність вакцинації.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Як проходить застуда по днях?

Лікарі досі дискутують, які саме захворювання слід називати застудою. Загальноприйнятим вважається твердження, що застуда — це гостра вірусна інфекція, яка вражає слизову оболонку носа й горло (верхні дихальні шляхи) і виникла на тлі ослабленого імунітету.

Зверніть увагу: не існує єдиного «вірусу застуди» — симптоми хвороби залежать від того, який збудник її викликав. Це можуть бути:

 • риновіруси (на їхню частку припадає близько 50 % усіх випадків застуди);
 • аденовіруси;
 • коронавіруси;
 • ентеровіруси;
 • збудники парагрипу та інші.

Інкубаційний період при застуді, як і при будь-якій ГРВІ, зазвичай не перевищує 2–3 днів. Перші симптоми хвороби включають:

 • загальне нездужання (не таке виражене, як під час грипу, — це відмінна ознака захворювань);
 • першіння, біль у горлі, дискомфорт під час ковтання;
 • закладеність носа та/або рясні водянисті виділення з нього в перші дні хвороби, потім вони змінюються слизовими та слизово-гнійними;
 • чхання, іноді свербіж або печіння в очах;
 • кашель.

Температура під час застуди зазвичай підвищується помірно, рідше — вище 38°C. За риновірусної інфекції вона частіше залишається нормальною. Для аденовірусної інфекції характерне тривале підвищення температури (інколи до 14 днів) або двохвильовий підйом. Схожий перебіг хвороби може спостерігатися й у разі коронавірусної інфекції.

За скільки днів минає застуда?

Тривалість застуди залежить від її збудника. Найчастіше виражені симптоми (нежить, виділення з носа, сильний кашель) зберігаються 3–5 днів, а потім зменшуються і зникають.

Найсприятливіший перебіг у риновірусної інфекції. Нерідко людина переносить таку застуду «на ногах» за 3–4 дні, оскільки її єдиний симптом — це нежить, який швидко минає.

Перебіг аденовірусної та коронавірусної інфекції менш передбачуваний. Він може бути стертим, малосимптомним або затяжним, двохвильовим (з погіршенням у другу хвилю).

Ентеровіруси зазвичай спричиняють застуду, яка протікає з вираженим запаленням носа й горла, її симптоми зберігаються протягом 5–7 днів. Але також лікарі виділяють «малу хворобу», або триденну ентеровірусну лихоманку. Для неї характерні слабкість, м’язові болі та підвищення температури протягом 1–3 днів.

Зверніть увагу: якщо встановлено діагноз «застуда», скільки лікуватися і які саме препарати приймати, визначає лікар. Самолікування може погіршити перебіг навіть легкої риновірусної інфекції.

Сезон грипу — які місяці найбільш небезпечні?

Лікарів нерідко запитують: «Чому на грип хворіють узимку?«Насправді на нього хворіють і пізньої осені, і ранньою весною. Сезон грипу зазвичай охоплює період з жовтня-листопада по березень, але пік захворюваності справді припадає на зиму — січень-лютий. Зазвичай у цей час для встановлення діагнозу достатньо двох типових симптомів — раптової лихоманки в поєднанні із сухим болючим кашлем.

Така захворюваність пов’язана з поширенням (міграцією) вірусу. «Зимовий» грип — це особливість Північної півкулі, а в тропіках хвороба може зустрітися в будь-яку пору року.

Сезоном застудних захворювань також традиційно вважається період із середини осені до середини весни. У цей час відзначається зростання захворюваності на ГРВІ, пов’язане з перепадами температур, сирою, дощовою або вітряною погодою, ослабленням імунітету, гіповітамінозом.

Однак застуда може зустрітися влітку, навіть у найспекотнішу погоду. Це гостра вірусна інфекція, а звичайні віруси, на відміну від збудника грипу, нікуди не зникають. Але зазвичай у літню пору застуда протікає сприятливіше, ускладнення трапляються рідше.

Важливо знати, як не застудитися взимку і влітку, щоб уберегти себе і свою дитину від розвитку неприємних наслідків. У кожної хвороби вони свої:

 • грип може ускладнитися запаленням легенів, ураженням головного мозку та його оболонок (енцефалітом і менінгітом), гайморитом. У дітей частіше розвивається запалення середнього вуха — отит;
 • ентеровіруси іноді спричиняють менінгіт;
 • для аденовірусної інфекції характерні ускладнення у вигляді запалення легенів і лобових пазух (фронтиту), гаймориту. Вони частіше трапляються в маленьких дітей, літніх або ослаблених людей.

Зверніть увагу: саме стан імунітету — це той чинник, від якого залежить, чи захворіє людина на ГРВІ та грип і як саме вона перенесе захворювання, чи розвинуться ускладнення. Зміцнення імунітету — практично такий самий ефективний захід профілактики інфекційних хвороб, як вакцинація або ізоляція.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Профілактика від грипу та застуди

Щоб не захворіти на грип або іншу ГРВІ, імунна система людини має активно працювати. Важливу роль відіграє як місцевий імунітет (адже віруси проникають через слизові оболонки), так і загальний.

Традиційними методами зміцнення імунітету та профілактики грипу/ГРВІ вважаються:

 • збалансоване, збагачене вітамінами харчування;
 • фізична активність і свіже повітря;
 • промивання носа сольовими розчинами.

Але ці заходи допомагають, якщо в людини від початку все гаразд з імунною системою. Однак літнім і ослабленим людям, дітям, які часто хворіють, іноді доводиться допомагати ліками.

Зверніть увагу: є синтетичні препарати, які впливають на імунітет (імуностимулятори), їх призначають тільки імунологи в разі важких захворювань. І є рослинні засоби, які не втручаються в роботу імунної системи, а тільки зміцнюють здоров’я організму й підвищують опірність інфекціям.

Імупрет® для профілактики ГРВІ та грипу — це фітоніринговий препарат від німецької компанії Біонорика СЕ. Він виготовлений із якісної рослинної сировини з використанням сучасних технологій. Імупрет® містить екстракти 7 лікарських рослин:

 • корінь алтеї;
 • траву хвоща, деревію і кульбаби;
 • квітки ромашки;
 • листя волоського горіха;
 • кору дуба.

Випускається цей фітопрепарат у вигляді таблеток і крапель для вживання всередину, згідно з інструкцією, у рідкій формі він дозволений дітям з 1 року.

Завдяки збалансованому лікарському складу Імупрет® діє на різні ланки патологічного процесу:

 • посилює неспецифічний імунітет (захисну реакцію організму щодо будь-яких збудників);
 • допомагає знищувати бактерій внаслідок внутрішньоклітинного руйнування;
 • зменшує набряклість слизової оболонки дихальних шляхів.

Імупрет® підтвердив противірусну активність щодо збудника грипу в дослідженнях. Цю дію фітопрепарату пов’язують із високим вмістом танінів у корі дуба.

Імупрет® від компанії Біонорика СЕ — це оригінальний фітоніринговий препарат для та лікування респіраторних (дихальних) інфекцій, а також профілактики їхніх ускладнень і рецидивів.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Нові клінічні протоколи Duodecim, МОЗ України. Настанова 00015. Грип

2Довідник MSD версія фахівця. Стаття «Простуда»

3Державний контроль лікарських засобів. Імупрет®. Інструкції

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я